Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. SG podała nowe dane

2021-11-25, 16:37

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. SG podała nowe dane
Straż Graniczna wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie Polski. Foto: PAP/Piotr Nowak

Straż Graniczna w środę wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie Polski. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że w sumie od początku obowiązywania nowych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy nakaz opuszczenia Polski i trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen dostało 1860 cudzoziemców.

Rzecznik mówiła, że w środę Straż Graniczna odnotowała 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym miesiącu było ich ponad 8 tysięcy, a od początku roku ponad 37 tysięcy. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała 2600 cudzoziemców.

- W tym miesiącu zatrzymaliśmy 300 cudzoziemców. Głównie to obywatele Iraku, bo aż dwieście osób, w drugiej kolejności obywatele Syrii, to grupa około 50 osób, dalej obywatele Turcji - mówiła porucznik Anna Michalska. W zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1856 osób.

W czasie siłowego forsowania granicy po stronie białoruskiej był puszczany hymn Polski

W środę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze grupa ponad 200 osób siłowo forsowała granicę. Rzecznik SG porucznik Anna Michalska powiedziała, że w trakcie incydentu był puszczany po stronie białoruskiej hymn Polski.

Rzecznik Straży Granicznej mówiła, że granica była forsowana przy czynnym wsparciu białoruskich służb. - Osoby były agresywne, rzucały kamieniami, konarami drzew w patrole polskich służb. Około 230 osób przeszło na stronę na odległość kilku, czy kilkudziesięciu metrów. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy - mówiła rzecznik. Po polskiej stronie granicy zostało siedem osób, z których pięć trafiło do szpitala, a dwie to rodzina kobiety, która jest w szpitalu.

Zobacz także rozmowę z dr. Andrzejem Anuszem w poranku "Polskiego Radia 24"

Porucznik Anna Michalska mówiła, że forsowanie granicy było skoordynowane przez służby białoruskie, które nagrywały polskich funkcjonariuszy i oślepiały ich laserami.

Czytaj także:

40 represjonowanych obywateli Białorusi dostało wizy humanitarne

Minionej doby do Polski wjechało 40 obywateli Białorusi. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że to osoby represjonowane, które dostały wizy humanitarne. - Osoby, które złożyły w przejściach granicznych wnioski o ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce - powiedziała rzecznik.

Z informacji przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 6 tysięcy 800 cudzoziemców. Najwięcej wniosków złożyli obywatele: Białorusi - 2 tysiące osób, Afganistanu - tysiąc 700 osób oraz Iraku - tysiąc sto osób.

Decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało w tym roku tysiąc 900 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi - 980 osób oraz Afganistanu - 720 osób, to ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej