Maurycy Mochnacki spocznie na Powązkach. Pogrzeb z państwowymi honorami
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę żalobną w intencji Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera Powstania Listopadowego zostały dziś sprowadzone z Francji do Polski. Działacz emigracyjny i orędownik walki z Rosją o niepodległość Polski zostanie pochowany na stołecznych Powązkach Wojskowych.
2021-11-27, 13:00
W ostatniej drodze do ojczyzny towarzyszyli Mochnackiemu żołnierze oraz delegacja z Polski, na czele z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, a także przedstawiciele mera Auxerre, miasta, w którym Mochnacki zmarł i został pochowany.
Pogrzeb na wojskowych Powązkach
W asyście wojskowej wystawiono trumnę ze szczątkami Maurycego Mochnackiego i odmówiono krótką modlitwę. Wojskowa orkiestra odegrała też Mazurka Dąbrowskiego i pieśni żałobne.
W Katedrze Polowej w Warszawie odprawiona została msza żałobna. Zastępca biskupa polowego Wojska Polskiego, ksiądz pułkownik Bogdan Radziszewski mówił w homilii, że gotowość do walki w obronie kraju jest najwyższą formą miłości ojczyzny.
Mochnacki - działacz emigracyjny i orędownik walki z Rosją o niepodległość Polski zostanie pochowany na stołecznych Powązkach Wojskowych. Uroczystości będą miały charakter państwowy.
REKLAMA
Symboliczny wymiar pogrzebu
Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podkreśla, że sprowadzenie szczątków Mochnackiego do Polski i jego pogrzeb ma niezwykle symboliczny wymiar. - Chcemy, by dzień, kiedy Maurycy Mochnacki wraca domu, był dniem refleksji nad życiem i nad tym, co do nas mówił i mówi - wskazał.
Posłuchaj
Jan Dziedziczak: Maurycy Mochnacki jest znany w Polsce, ale jego wielkość jest niedoceniana (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
To wielka postać, zdecydowanie niedoceniana, której biografię każdy Polak powinien znać. Mamy nadzieję, że te pełne symboliki uroczystości skłonią nas wszystkich do tego, by poznać jego życie - zaznacza Jan Dziedziczak.
Bezkompromisowe diagnozy Mochnackiego
Historyk, profesor Janusz Odziemkowski przypomina, że Maurycy Mochnacki jest symbolem niezłomnej i bezkompromisowej walki o wolną i niepodległą Polskę. - Był konspiratorem, żołnierzem, publicystą i doskonałym pianistą - koncertował wspólnie z Fryderykiem Chopinem w Warszawie. Mimo że krótko żył, stał się symbolem twardego oporu przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Był do końca życia przekonany, że walka z Rosją jest świętym obowiązkiem i to jest droga do niepodległości - mówił historyk.
Powiązany Artykuł
"To przypominanie o ważnych postaciach". Mariusz Olczak o sprowadzeniu szczątków Maurycego Mochnackiego
Historyk przypomina, że Maurycy Mochnacki był jednym z bohaterów powstania listopadowego. - Wykazał się niezwykłym męstwem, został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, był kilkukrotnie ranny. W czasie powstania założył także Towarzystwo Patriotyczne i był reprezentantem idei walki do końca - przypomniał.
REKLAMA
Mochnacki po upadku powstania listopadowego emigrował w 1831 roku do Francji - tam, przypomina Janusz Odziemkowski - forsował ideę bezkompromisowej walki z caratem. - Był głównym zwolennikiem i propagatorem przygotowania się do walki z Rosją - podkreślił i dodał, że we Francji ścierały się różne koncepcje, porozumiewania się z Rosją, których Mochnacki "w ogóle nie przyjmował". - Za to go trzeba szanować, to trzeba pamiętać - podkreślił.
Czytaj także:
- "Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego
- Nie tylko Emilia Plater. Małgorzata Żaryn o kobietach w powstaniu listopadowym
- Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu
Śmierć na emigracji
Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831".
Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre.
Obejrzyj także rozmowę z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w poranku Polskiego Radia 24:
ms, mbl
REKLAMA
REKLAMA