more_horiz
Wiadomości

Koronawirus: nowe obostrzenia od grudnia. MZ podało wytyczne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 15:05
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Dotyczą one przede wszystkim mniejszych limitów obłożenia m.in. w restauracjach czy instytucjach kultury.
Koronawirus. Minister zdrowia poinformował, że od grudnia w Polsce będą obowiązywały nowe obostrzenia
Koronawirus. Minister zdrowia poinformował, że od grudnia w Polsce będą obowiązywały nowe obostrzeniaFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock

Spotkanie Rady Medycznej przy premierze miało związek z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. – Jesteśmy w apogeum czwartej fali. Myślimy o optymistycznym scenariuszu, który mówi nam, że mamy sytuację pod kontrolą, mając pojęcie, jakie będą trendy, i co się będzie działo w szpitalach – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak zaznaczył jednak szef resortu zdrowia, podejście rządzących zmienił nowy wariant COVID-19. – Niestety w ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który może zupełnie zmienić to, czego się spodziewaliśmy. Jest to nowa mutacja wirusa, którą WHO nazwało Omikronem – dodał.

Koronawirus i nowe obostrzenia

W związku z nową sytuacją Adam Niedzielski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera, poinformował o nowych obostrzeniach. Pierwsze z nich dotyczą szczelności naszych granic. Minister zdrowia, w ślad za innymi krajami, zapowiedział zakaz lotów do siedmiu krajów, uznanych za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, będą miały kwarantannę 14-dniową. Nie ma możliwości jej skrócenia.

- Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - do tej pory przypominam, że kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ. Jak dodał, celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.

- Wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na liście: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - poinformował Adam Niedzielski.

Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie będą podlegały kwarantannie.

Limit obłożenia

Drugim elementem wprowadzanych obostrzeń jest ograniczenie liczby osób mogących przebywać w konkretnych miejscach. Od 1 do 17 grudnia dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. - dotyczy m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. 

Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. - Zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

Posłuchaj
00:31 11426003_1.mp3 A. Niedzielski: Omikron może zmienić przebieg pandemii (IAR)

- Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

Adam Niedzielski zaznaczył, że nowy wariant koronawirusa może zmienić przebieg pandemii.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem