more_horiz
Wiadomości

Dziś posiedzenie rządu. Jednym z tematów tarcza antyinflacyjna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:21
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu, które rozpocznie się o godzinie 11.00, ma zająć się między innymi przepisami dotyczącymi tarczy antyinflacyjnej. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego część jej elementów ma wejść w życie jeszcze w grudniu tego roku.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi przepisami dotyczącymi tarczy antyinflacyjnej.
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi przepisami dotyczącymi tarczy antyinflacyjnej.Foto: Adam Guz/KPRM

Założenia Tarczy Antyinflacyjnej premier Mateusz Morawiecki przedstawił w zeszły czwartek. Poprzez obniżki podatków lub dodatki ma ona obniżyć ceny paliw, energii i żywności.

Gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na prąd, a pozostali odbiorcy zapłacą minimalną stawkę wymaganą przez Unię Europejską. Ponadto na okres trzech miesięcy VAT za energię elektryczną spadnie do pięciu procent.

Szybkie zmiany

Wczoraj w Pyrzowicach na Śląsku szef rządu Mateusz Morawiecki mówił, że odpowiednie projekty ustaw tworzące tarczę mają błyskawicznie trafić do parlamentu. Według wstępnego harmonogramu najwcześniej rząd zamierza obniżyć akcyzę na paliwo - od 20 grudnia na pół roku, do poziomu minimalnego jaki wymaga Unia Europejska.

Z kolei od 1 stycznia przyszłego roku na 5 miesięcy paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżki obejmą także gaz ziemny - na 3 miesiące od stycznia do marca podatek VAT od błękitnego surowca zostanie obniżony z 23 do 8 procent.

W ramach tarczy rząd zamierza uruchomić dodatek osłonowy dla najbiedniejszych gospodarstw domowych, aby zrekompensować wyższe koszty energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Z uwagi na unijne przepisy państwo członkowskie nie może zastosować zerowej stawki VAT (minimalna wynosi 5 procent). Dopłaty - w zależności od wysokości miesięcznego dochodu na osobę - wyniosą od 400 do 1150 złotych w skali roku.

Czytaj także:
Morawiecki Śląski Ład 1200.jpg
Rząd chce wdrożyć zerowy VAT na żywność. Premier: KE nie zgadza się na tego typu działania

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także