Andrzej Rozpłochowski w ciężkim stanie w szpitalu. Legenda Solidarności walczy z COVID-19
Legendarny lider śląskiej Solidarności w okresie PRL Andrzej Rozpłochowski przebywa w szpitalu MSWiA w Katowicach, zmagając się z COVID-19. Według jego najbliższych choroba zajęła 80 proc. płuc. Działacz niepodległościowy jest w ciężkim stanie.
2021-11-30, 23:59
Jak informuje portal Niezalezna.pl, informacje dotyczące złego stanu zdrowia Andrzeja Rozpłochowskiego przekazał w rozmowie z "Super Expressem" jego przyjaciel, Eugeniusz Karasiński, przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Andrzej Rozpłochowski walczy z COVID-19
Andrzej Rozpłochowski przebywa obecnie w szpitalu MSWiA w Katowicach, gdzie jest poddawany respiratoroterapii na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest ciężki. Jak podaje Eugeniusz Karasiński, śląski działacz Solidarności zaczął się uskarżać na objawy związane z zakażeniem koronawirusem przed tygodniem w poniedziałek.
- Ma kłopoty z oddychaniem i bardzo wysoką gorączkę. Poradziłem mu, by wezwał pogotowie. Mówię mu: masz covida. Andrzej nie dopuszczał wtedy tej myśli do siebie. Jest publiczną tajemnicą, że jest, delikatnie to określając, sceptycznie nastawiony do szczepień przeciw COVID-19. W dwa dni później poddał się testowi. Wynik - pozytywny - przekazał Karasiński w rozmowie z "SE".
Z jego dalszych informacji wynika, że rozmawiał także z żoną Andrzeja Rozpłochowskiego, która przekazała, że "płuca męża w 80 proc. nie pracują". - Mam głęboką nadzieję, że Andrzej z tego wyjdzie - podkreślił Eugeniusz Karasiński.
REKLAMA
Andrzej Rozpłochowski - sylwetka
Andrzej Rozpłochowski jest legendarnym działaczem Solidarności z okresu PRL. W 1980 roku został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Hucie Katowice. Znajdował się wśród sygnatariuszy tzw. porozumień sierpniowych (porozumienie w Hucie Katowice podpisane 11 września 1980 roku).
W 1981 roku był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, był członkiem Komisji Krajowej. W stanie wojennym był internowany, a na wolność wyszedł dopiero w 1984 roku.
- Omikron. Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?
- Premier: limity obowiązują od kilku miesięcy, teraz je podnieśliśmy
Wciąż jest aktywnym działaczem społecznym, a także komentatorem wydarzeń społecznych i politycznych w Polsce, regularnie występującym m.in. na antenie Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Niezalezna.pl, jmo
REKLAMA