more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce: od dziś nowe obostrzenia. Co się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:50
Od 1 grudnia weszły w życie nowe obostrzenia. Dotyczą one przede wszystkim mniejszych limitów obłożenia m.in. w restauracjach czy instytucjach kultury, ale mają wpływ również na osoby przekraczające granicę.
Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia sanitarne
Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia sanitarneFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock

Informacje o nowych zasadach sanitarnych przedstawił 29 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak tłumaczył, w związku pojawieniem się wariantu Omikron, zmieniła się sytuacja i zakładane przez resort scenariusze rozwoju czwartej fali pandemii. 

Limit obłożenia

Jednym z elementów wprowadzanych obostrzeń jest ograniczenie liczby osób mogących przebywać w konkretnych miejscach. Od 1 do 17 grudnia dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. - dotyczy on instytucji kultury, kościołów, hoteli, lokali gastronomicznych oraz obiektów sportowych, w tym aquaparków. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Jednocześnie zaostrzeniu ulega zapis dotyczący liczby osób zależnie od powierzchni obiektu. Zamiast jednej osoby na 10 m2 jest to teraz jedna osoba na 15 m2.

 - Zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Zmiany dotyczą również uroczystości i innych zgromadzeń. Na przyjęciach weselnych czy komunijnych może być maksymalnie 100 osób a nie 150 jak wcześniej. 

Podobne ograniczenie dotyczy dyskotek.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

- Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę, do 250 osób - powiedział Adam Niedzielski.

Zakaz lotów

Nowe obostrzenia dotyczą też szczelności naszych granic. Wydano zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na tej liście znajdują: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe.

Osoby wracające z tych krajów, będą miały kwarantannę 14-dniową. Nie ma możliwości jej skrócenia.

Osoby powracające z innych krajów non-Schengen również czeka 14, a nie 10 dni kwarantanny jak do tej pory. - Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ.

Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie będą podlegały kwarantannie.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem