Nie będzie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Posłowie odrzucili projekt w pierwszym czytaniu

2021-12-02, 15:02

Nie będzie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Posłowie odrzucili projekt w pierwszym czytaniu
- Zobaczymy, jak ostatecznie będzie wyglądał projekt w sprawie Instytutu Rodziny, bywało już tak, że zupełnie co innego wychodziło z komisji - mówił w PR24 M. Urbaniak z Konfederacji. Foto: Verconer/Shutterstock

W pierwszym czytaniu posłowie odrzucili obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji, który zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało. Koncept został przygotowany przez Fundację "Pro-prawo do Życia" i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Pod propozycją zebrano 130 tys. podpisów.

Obywatelski projekt wprowadzał między innymi do Kodeksu karnego definicję dziecka poczętego, czyli "dziecka w okresie do rozpoczęcia porodu w rozumieniu art. 149". Z jego zapisów wynikało, że aborcja miałaby być traktowana tak samo jak zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat, a nawet dożywocie.

Ustawa aborcyjna

Koncept zakładał, że moc stracić ma ustawa z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - tzw. ustawa antyaborcyjna, która obecnie dopuszcza dokonanie aborcji w dwóch przypadkach. Przerwanie ciąży może być dokonane, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że powstała w wyniku czynu zabronionego.

W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzecia przesłanka aborcji, zawarta wcześniej w tej ustawie, czyli przypadek ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niekonstytucyjna.

Zobacz także: Marcin Porzucek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej