Kryzys na granicy. Polskie służby oślepiane światłem stroboskopowym i laserami

Policja opublikowała nagranie, na którym widać jak polskie służby zabezpieczające granicę z Białorusią oślepiane są światłem stroboskopowym i laserami. Do zdarzenia doszło "w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską" - podano.

2021-12-03, 08:03

Kryzys na granicy. Polskie służby oślepiane światłem stroboskopowym i laserami
Granica polsko-białoruska. Polskie służby oślepiane były światłem stroboskopowym i laserami. Foto: twitter.com/@podlaskaPolicja
  • Polskie służby zostały zaatakowane minionej nocy na granicy
  • Do zdarzenia doszło między Opaką Dużą a Wólką Terechowską
  • Mundurowi byli oślepiani laserem i stroboskopem przez białoruskich funkcjonariuszy
  • To kolejny poważny incydent na granicy polsko-białoruskiej

"Wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami" - poinformowała policja w mediach społecznościowych, publikując 22-sekundowy film z tego miejsca.

Jak powiedział rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, interwencja miała miejsce ok. godz. 19 w miniony czwartek w związku z próbą przekroczenia granicy między Opaką Dużą i Wólką Terechowską (gmina Czeremcha). W działaniach wzięło udział ok. 80 policjantów, również żołnierze i funkcjonariusze SG.

Granica polsko-białoruska

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., wrześniu - 7,7 tys., sierpniu - 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

REKLAMA

Zakaz przebywania w strefie nadgranicznej

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Zobacz: Postawa opozycji ws. kryzysu na granicy. Jałowiczor: nie potrafią wybrnąć z narracji, którą narzucili

Czytaj także:

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej