more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: do kin wszedł bardzo ważny film "Lokatorka"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:06
10 lat po tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej na ekrany kin wszedł oparty na jej historii film "Lokatorka", ukazujący mechanizm działania mafii reprywatyzacyjnej. "Prawie 3 mln z 6 mln budżetu filmu pochodzi ze środków publicznych - dotacji PISF oraz mechanizmu zachęt audiowizualnych" - przypomniał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Plakat do filmu Lokatorka
Plakat do filmu "Lokatorka"Foto: mat. promocyjne

1 marca 2011 r. Jolanta Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. "Lokatorka" Michała Otłowskiego to opowieść inspirowana sprawą śmierci warszawskiej aktywistki Jolanty Brzeskiej. "Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie »ludzką wkładkę« do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze (...). »Lokatorka« obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób - uznanych za zbędny balast - pozbawiono dachu nad głową" - czytamy na stronie dystrybutora obrazu Kino Świat.

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą

Film Michała Otłowskiego uczestniczył w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zapewnił Sławomirze Łozińskiej nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. W produkcji wystąpili również m.in. Irena Melcer, Leszek Lichota, Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Kamil Nożyński i Piotr Głowacki. Autorami scenariusza są Jacek Matecki i Tomasz Klimala. Za zdjęcia odpowiada Artur Żurawski, a za muzykę - Łukasz Targosz.

O premierze filmu przypomniał w piątek szef MKiDN na swoim profilu na Twitterze. "Do kin wchodzi dzisiaj bardzo ważny film "Lokatorka". Prawie 3 mln z 6 mln budżetu filmu pochodzi ze środków publicznych - dotacji PISF oraz mechanizmu zachęt audiowizualnych. Współproducentem filmu jest również TVP (2,5 mln zł)" - napisał Piotr Gliński. 

Czytaj również:

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem