Szef MON: trwają rozmowy ws. wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez wojska węgierskie i czeskie
Żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii są już w Polsce. - Teraz trwają rozmowy odnośnie wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez komponent wojskowy węgierski i czeski - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził też wdzięczność za wsparcie ze strony wojsk brytyjskich i estońskich.
2021-12-03, 13:41
Jak przekazał w czwartek szef BBN Paweł Soloch, prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia 155 żołnierzy Wielkiej Brytanii i 150 żołnierzy Estonii będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP, prowadzonej w strefie nadgranicznej.
Atak hybrydowy
Szef MON podczas briefingu dziękował za solidarność okazywaną przez wojska sojusznicze w obliczu ataku hybrydowego na wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej.
Minister mówił także o kolejnych działaniach. - Teraz trwają rozmowy odnośnie wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez komponent wojskowy węgierski i czeski - poinformował Mariusz Błaszczak. Jak przekazał "rozmawiamy na temat tego, kiedy i w jakiej formule otrzymalibyśmy to wsparcie". - Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie związane z utrzymaniem tymczasowego ogrodzenia oraz utrzymaniem i budową dróg dojazdowych - dodał.
Sytuacja na granicy
- Minionej doby nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Narewki i Czeremchy (woj. podlaskie) - przekazała Straż Graniczna. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązuje będzie zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
REKLAMA
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.
- "Lobbujemy, by UE reagowała solidarnie i zdecydowanie". Wiceszef MSZ o sankcjach wobec Białorusi
- Irakijka urodziła dziecko w lesie. Funkcjonariusze SG pomogli przy porodzie i odwieźli ją do szpitala
- Nowe sankcje USA na Białoruś. Rzecznik Białego Domu: działamy wspólnie z UE
Zobacz także: Strzały na granicy. Skurkiewicz: jednoznacznie pokazują, jakie są intencje białoruskich służb
nt
REKLAMA
REKLAMA