more_horiz
Wiadomości

"Hybrydowe operacje poniżej progu wojny". Żaryn o działaniach reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:27
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał w mediach społecznościowych, że operacja przeciwko Polsce, wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania regionu, ma wszystkie niezbędne elementy, by uznać ją za operację hybrydową przeciwko wschodniej flance NATO.
Stanisław Żaryn: działania na granicy mają wszystkie niezbędne elementy operacji hybrydowej
Stanisław Żaryn: działania na granicy "mają wszystkie niezbędne elementy" operacji hybrydowejFoto: Irek Dorozanski / DWOT/ Flickr

Jak dodał, tego typu operacje są prowadzone metodami "poniżej progu wojny". Oznacza to, że trudno ocenić skalę zagrożenia, zidentyfikować agresora i jego plany. Podmiot prowadzący wojnę hybrydową wykorzystuje też "działania informacyjne", by manipulować obrazem wydarzeń i wprowadzać chaos - wskazał rzecznik.

Zdaniem Stanisława Żaryna, Alaksandr Łukaszenka musiał uzyskać akceptację prezydenta Rosji na prowadzenie tego typu operacji, a takie działania wpisują się w rosyjską długoterminową agresję przeciwko NATO. "Rosja coraz bardziej otwarcie próbuje sięgać po swoje wrogie wobec Zachodu cele" - napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Protest migrantów na Białorusi

Wcześniej rzecznik w opublikowanym w kilku językach wpisie na Twitterze przekazał, że migranci, którzy znajdują się w magazynach, wykorzystywanych przez służby białoruskie do grupowania cudzoziemców, zorganizowali protest

Jak wskazał, migranci nie zamierzają wracać do swoich krajów, chcą natomiast czekać na możliwość przedarcia się do krajów Unii Europejskiej. "W czasie protestu cudzoziemcy krzyczeli: »nie chcemy do domu, chcemy do Europy«. W akcji filmowanej na potrzeby propagandowe brały udział także dzieci" - napisał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił jednocześnie, że od wielu dni służby białoruskie rozpuszczają wśród cudzoziemców plotki, które mają na celu zachęcanie ich do atakowania granicy Polski i prób przedarcia się na Zachód. "Reżim Aleksandra Łukaszenki jest wciąż zainteresowany destabilizowaniem Polski. Jednocześnie prowadzona jest gra na uśpienie czujności tych, którzy chronią polską granicę" - przekazał Stanisław Żaryn.

Zobacz także: "Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem