Pasy kontuszowe po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Gliński: ich wartość jest większa niż Enigmy

- Wartość tych 22 pasów kontuszowych jest nawet większa niż zakupiona przez nas Enigma - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas prezentacji pasów kontuszowych.

2021-12-09, 13:35

Pasy kontuszowe po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Gliński: ich wartość jest większa niż Enigmy
W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowane zostały po raz pierwszy publicznie 22 pasy kontuszowe. Foto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał Muzeum Historii Polski zbiór 22 pasów kontuszowych pochodzących z najsłynniejszych pracowni polskich i zagranicznych. Zaznaczył, że ich łączna wartość przekracza wartość niedawno zakupionego oryginalnego egzemplarza Enigmy.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że zaprezentowane pasy kontuszowe stanowią zakup z przeznaczeniem dla Muzeum Historii Polski. - Systematycznie od wielu lat budujemy tę kolekcję – powiedział Gliński.

Szef MKiDN przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostało powołane kilkanaście lat temu. Jak wskazał, "było to muzeum, które było ideą, natomiast nie dysponowało eksponatami". - Przez te lata kolekcja, która będzie w dużej mierze prezentowana na wystawie stałej, była wzbogacana - podkreślił. Gliński odniósł się także do tego, że niedawno został zaprezentowany ważny artefakt, choć pochodzący z innej epoki, czyli Enigma.

Większa wartość niż Enigmy

- Dzisiaj chcemy zaprezentować i spopularyzować rzecz wyjątkową. Przez historyków sztuki pasy kontuszowe są uważane za absolutnie specyficzne, można powiedzieć, że w jakimś sensie jest to sztuka elitarna - mówił.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że pasy kontuszowe stanowiły element stroju szlacheckiego. Najbardziej rozwinięte w sensie artystycznym były w wieku XVIII. - Produkowane były w specjalnym manufakturach w Polsce, ale także sprowadzane z zagranicy i to z obu kierunków – zarówno ze Wschodu, ale także i Francji, gdzie były tkane nie tylko arrasy, ale i pasy kontuszowe. Dzięki temu, że te manufaktury były w różnym miejscach, mieliśmy w tamtych czasach bardzo duży przepływ kulturowy – podkreślił Gliński.

Posłuchaj

Wicepremier P.Gliński o zbiorze pasów kontuszowych w Muzeum Historii Polski (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Gliński odniósł się także do wartości materialnej pasów kontuszowych. - Wartość tych dwudziestu dwóch pasów kontuszowych jest nawet większa niż zakupiona przez nas Enigma, czyli rzecz wyjątkowa, egzemplarz z Francji; praktycznie więcej takich egzemplarzy nie ma - wskazał.

Szef MKiDN zapowiedział także dalsze plany zakupowe. - Mamy m.in. plany dotyczące Funduszu Obrony Narodowej powołanego w 1936 r., który przetrwał wojnę i w latach siedemdziesiątych wrócił do Polski – powiedział. Wskazał, że praktycznie poza Muzeum Narodowym w Poznaniu nie jest on eksponowany. - Chcemy, aby ten wielki dar narodu polskiego zbierany kiedyś w celach obrony Rzeczpospolitej znalazł się w Muzeum Historii Polski, ale mamy nadzieję, ze będzie udostępniony także w wielu innych instytucjach – zapowiedział Gliński.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej