Reparacje za II wojnę światową. Wiemy, o czym rozmawiali szefowie MSZ Polski i Niemiec

- Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. - W umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - stwierdziła niemiecka dyplomatka.

2021-12-10, 13:29

Reparacje za II wojnę światową. Wiemy, o czym rozmawiali szefowie MSZ Polski i Niemiec
W 2004 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Warszawy, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego oszacowano, na jaką kwotę należy wystawić Niemcom rachunek za zniszczenie stolicy. Wynosił on wtedy 45,3 miliarda dolarów. . Foto: Narodowe Archwium Cyfrowe

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał dziś minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock. Polityk Zielonych przybyła do Warszawy niedługo po mianowaniu na stanowisko. To jej trzecia zagraniczna podróż w roli szefowej MSZ. Odbyła już wizyty w Paryżu i Brukseli.

Polska chce od Niemiec "rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu"

Zbigniew Rau poinformował, że Polska oczekuje od rządu w Berlinie współpracy ws. "odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia". - Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania sytemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dział sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone, nie w wyniku działań wojennych, a na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości - oświadczył.

Minister dodał, że Warszawa "oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości od zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu".

Reparacje wojenne. Baerbock o "bezcennej przyjaźni" z Polską

- Przyjaźń polsko-niemiecka w UE jest czymś bezcennym, nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas wojny i okupacji - mówiła z kolei Annalena Baerbock. - Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - dodała.

REKLAMA

- To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować - mówiła szefowa niemieckiego MSZ. 

Przed wizytą minister w Polsce dziennik "Berliner Zeitung" komentował, że będzie ona miała z Polską "ciężki kawałek chleba", bo na agendę wróci już niebawem temat reparacji wojennych.

Czytaj także:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej