Reparacje za II wojnę światową. Wiemy, o czym rozmawiali szefowie MSZ Polski i Niemiec
- Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. - W umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - stwierdziła niemiecka dyplomatka.
2021-12-10, 13:29
Polska chce od Niemiec "rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu"
Zbigniew Rau poinformował, że Polska oczekuje od rządu w Berlinie współpracy ws. "odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia". - Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania sytemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dział sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone, nie w wyniku działań wojennych, a na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości - oświadczył.
Minister dodał, że Warszawa "oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości od zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu".
Reparacje wojenne. Baerbock o "bezcennej przyjaźni" z Polską
- Przyjaźń polsko-niemiecka w UE jest czymś bezcennym, nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas wojny i okupacji - mówiła z kolei Annalena Baerbock. - Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec - dodała.
REKLAMA
- To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować - mówiła szefowa niemieckiego MSZ.
Przed wizytą minister w Polsce dziennik "Berliner Zeitung" komentował, że będzie ona miała z Polską "ciężki kawałek chleba", bo na agendę wróci już niebawem temat reparacji wojennych.
ms
REKLAMA
REKLAMA