Polskie służby będą potwierdzać tożsamość migrantów. Pomogą w tym zagraniczni wysłannicy
Rzecznik prasowa Straży Granicznej porucznik Anna Michalska potwierdziła, że rozpoczną się misje identyfikacyjne dotyczące imigrantów przybyłych przez polsko-białoruską granicę do Polski. Będą one organizowane wspólnie z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX.
2021-12-10, 15:54
Przedstawiciele Iraku i Demokratycznej Republiki Konga przyjadą do Polski aby pomóc polskim służbom w identyfikacji tych cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę i nie mają dokumentów.
Międzynarodowa operacja
Por. Anna Michalska wyjaśniła, że są to te osoby, które chcą wrócić do swoich krajów lub oczekują na decyzje zobowiązujące ich do powrotu na terytorium swojego kraju.
Misje będą prowadzone w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie, gdzie jest największa grupa osób bez dokumentów, oraz w Warszawie.
Rzeczniczka Straży Granicznej dodała, że przedstawiciele Iraku i Konga przyjadą po to by potwierdzić tożsamość imigrantów i pomóc im w uzyskaniu dokumentów niezbędnych do powrotu do krajów ich pochodzenia.
REKLAMA
Liczba migrantów i koszty ich utrzymania
W ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1827 osób, w tym 1101 w pomieszczeniach dla rodzin i samotnych kobiet. Oddzielnie w budynkach tylko dla mężczyzn jest 720 osób. Ok. 55 proc. migrantów znajdujących się w ośrodkach ubiega się o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce, pozostałe osoby czekają na powrót do swojego kraju.
Obecnie miesięczny koszt utrzymania migrantów w ośrodkach wynosi 3,5 mln zł. Rok temu ok. 300 migrantów znajdowało się w ośrodkach Straży Granicznej, a koszt ich utrzymania był niemal dziesięciokrotnie niższy. Miesięcznie było to 380 tys. zł.
Anna Michalska poinformowała, że minionej doby doszło do 121 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W tym miesiącu takich prób było 617, a tym roku 38575.
REKLAMA