more_horiz
Wiadomości

Czy ta zima nas zaskoczy? Długoterminowa prognoza IMGW

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 13:31
Państwowy instytut Badawczy IMGW opublikował eksperymentalną prognozę pogody, z której wynika, że kolejne tygodnie mogą być chłodniejsze niż w latach poprzednich. Pierwszego powiewu wiosny będziemy mogli spodziewać się dopiero w kwietniu - przeczytamy na stronach portalu TVP.info
IMGW opracował eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec, kwiecień 2022
IMGW opracował eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec, kwiecień 2022Foto: Shutterstock/Halfpoint

Pierwszy atak zimy jest już za nami; śnieg spadł prawie w całym kraju, a grubość pokrywy śnieżnej wynosiła gdzieniegdzie ponad 20 cm. Najniższą temperaturę zanotowano w ostatnim czasie w Suwałkach. Temperatura na wysokości dwóch metrów spadła tam do -13,6 st. C. a średnia dobowa temp. wyniosła -12,1 st. C.

O tym, co przyniosą  nam kolejne miesiące w temacie pogody, informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy przygotowali eksperymentalną prognozę pogody. Przedmiotem badań były pierwsze cztery miesiące 2022 roku.

Styczeń

Z założeń IMGW wynika, że styczeń w centrum, na południu i zachodzie kraju będzie chłodniejszy, natomiast na północy i wschodzie możliwa jest średnia temperatura w normie lub nieznacznie poniżej.

Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to ich miesięczna suma - na przeważającym obszarze kraju - najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.


Luty

Luty przebiegnie zgodnie z termiczną i opadową normą. Jak podaje IMGW - "w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020".

Marzec 

Przyszłoroczny marzec będzie chłodniejszy niż w latach ubiegłych, co oznacza późniejsze przyjście wiosny.

"Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej" podaje Instytut.

Kwiecień

W kwietniu możemy spodziewać się już przyjścia prawdziwej wiosny. Jedynie na Pomorzu Zachodnim spodziewane są opady poniżej normy.

W komunikacie  IMGW możemy przeczytać, że "w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma poniżej normy".


Czytaj także:

es/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem