"Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego". Rzymkowski o nagraniach z 2000 r.

Na antenie TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do nagrania, które zostało opublikowane w "Magazynie śledczym Anity Gargas". Materiał pokazywał spotkanie naczelnego "Gazety Wyborczej" z Wojciechem Jaruzelskim w 2000 r. Jak stwierdził polityk, "Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległej. Jest to dziecko reżimu komunistycznego". 

2021-12-13, 10:08

"Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego". Rzymkowski o nagraniach z 2000 r.
Adam Michnik, the co-founder and fist editor-in-chief of Wyborcza has been much criticised in Poland, for instance for his forgiveness of leading communists. Here Michnik (a leading anti-communist dissident) is with Wojciech Jaruzelski, the last First Secretary of the Communist Party.Foto: Photo: PAP/Grzegorz Rogiński

- Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległej. Jest to dziecko reżimu komunistycznego, które ten komunizm widziało w innych barwach, niekoniecznie lepszych od tych, które były w rzeczywistości - powiedział na antenie TVP 1 w programie "Kwadrans polityczny" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. 

Polityk dodał, że Adam Michnik w 1989 r., "widząc potężny obóz niepodległościowy odwołujący się do katolickiej nauki społecznej, szukał sojuszników". - I tym sojusznikiem był reżim komunistyczny i jego aparatczycy, z generałem Jaruzelskim na czele - stwierdził wiceminister.

Rys historyczny 

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Celem komunistycznego reżimu było stłumienie "Solidarności". Ten ruch kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków, a kraj był pogrążony w chaosie i gospodarczej zapaści. 

Z kolei 14 grudnia rozpoczęły się niezależnie od siebie strajki okupacyjne w wielu dużych zakładach przemysłowych. Strajkowano w sumie w 199 zakładach na blisko 7 tys. istniejących wtedy w Polsce przedsiębiorstw. Doszło również do kilkudziesięciu brutalnych pacyfikacji strajków z pomocą oddziałów ZOMO i wojska wyposażonego w ciężki sprzęt. Najbardziej dramatyczny przebieg miały strajki w kopalniach na Górnym Śląsku, gdzie górnicy stawili czynny opór.

REKLAMA

Czytaj więcej:

nj, tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej