"Antypolska, antypatriotyczna postawa". Grzegorz Cessak o proteście Konfederacji dot. obostrzeń

"Antypolska, antypatriotyczna i antychrześcijańska postawa. Wstyd!" - skomentował szef URPL Grzegorz Cessak, odnosząc się do protestu z udziałem posłów Konfederacji, na którym na transparencie pojawiło się hasło "Szczepienie czyni wolnym".

2021-12-15, 11:29

"Antypolska, antypatriotyczna postawa". Grzegorz Cessak o proteście Konfederacji dot. obostrzeń
Grzegorz Cessak o "Szczepienie czyni wolnym": wstyd, skandaliczne zachowanie, antypatriotyczna postawa. Foto: Andrzej Hulimka/Forum; Twitter.com/@@GCessak

We wtorek wieczorem przed Sejmem odbył się protest przeciwko obostrzeniom i paszportom covidowym, zorganizowany pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej". Uczestniczyli w nim m.in. posłowie koła Konfederacji: Robert Winnicki, Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor i Grzegorz Braun.

Na nagraniach z wydarzenia widać, jak uczestniczący w nim posłowie Konfederacji stoją przy transparencie nawiązującym do bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Napis "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym - red.) na transparencie zastąpiono napisem "Szczepienie czyni wolnym".

"Antypolska, antypatriotyczna i antychrześcijańska postawa"

Do sytuacji odniosło się jeszcze we wtorek Muzeum Auschwitz. "Napis »Arbeit macht frei« to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - napisano na Twitterze muzeum.

W środę sytuację skomentował także szef URPL. "Skandaliczne zachowanie parlamentarzystów Konfederacji. W kraju, gdzie pamięć o ofiarach II wojny światowej jest udziałem niemal każdej rodziny, zakpiono z ofiar niemieckiego nazizmu. Niebywałe. Antypolska, antypatriotyczna i antychrześcijańska postawa. Wstyd!" - napisał na Twitterze.

REKLAMA

Obóz zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 

Zobacz: Joanna Lichocka w Sygnałach Dnia

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej