more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA zapowiedział inwestycje w bezpieczeństwo. "Czekają nas wielkie wyzwania"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 18:02
- Musimy, także w drodze ustawowej, przygotować państwo na różnego typu kryzysy. Muszą funkcjonować jasne, twarde mechanizmy działania dla wszystkich struktur państwowych - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w Pałacu Prezydenckim. 
Musimy w drodze ustawowej przygotować państwo na kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński
Musimy w drodze ustawowej przygotować państwo na kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać - powiedział szef MSWiA Mariusz KamińskiFoto: PAP/Andrzej Lange

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w środę I posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. W skład Rady weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii oraz przedstawiciele świata nauki.

Szef MSWiA: musimy być przygotowani na kryzysy

Podczas spotkania Mariusz Kamiński wymieniając najistotniejsze projekty przygotowywane przez resort spraw wewnętrznych i administracji wymienił ustawę o ochronie ludności.

- Wielka ustawa, którą przygotowujemy jeszcze w resorcie. Takie spojrzenie na ostatnie miesiące naszej rzeczywistości covidowej pokazują, że musimy też w drodze ustawowej przygotować państwo na różnego typu kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać. Gdzie muszą być jasne, twarde mechanizmy działania dla wszystkich struktur państwowych, niezależnie od tego jakiemu ministrowi podlegają państwo musi - jako jedna, silna struktura - działać skutecznie dla bezpieczeństwa obywateli - podkreślił szef MSWiA.

"Inwestycja w bezpieczeństwo"

Mówiąc o kolejnych ważnych regulacjach przygotowanych przez resort Mariusz Kamiński wymienił m.in. procedowaną właśnie w Senacie tzw. ustawę modernizacyjną. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku i zakłada przeznaczenie w ciągu czterech lat na modernizację służb podległych MSWiA ponad 10 mld zł.

- To potężna inwestycja w bezpieczeństwo naszego kraju, w bezpieczeństwo obywateli. Chcemy zrealizować szereg niezwykle ważnych spraw i systemowych, i bardzo konkretnych - powiedział Mariusz Kamiński. Dodał, że chodzi o rozwój szkolnictwa resortowego, doinwestowanie istniejących szkół policyjnych i utworzenie nowych, a także zabezpieczenie naszych granic.

Posłuchaj
00:25 11456622_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw bezpieczeństwa i obronności (IAR)

Wskazał, że chodzi nie tylko o granicę z Białorusią, ale także o "mało stabilną granicę z Ukrainą", czy obwód kaliningradzki. - Również Bałtyk musimy zabezpieczyć, musimy zmodernizować nasz system radarowy. Tam są ważne inwestycje, strategiczne dla naszego bezpieczeństwa (...). Baltic Pipe, Mierzeja Wiślana, musimy zabezpieczyć dobrze nasz gazoport w Świnoujściu. Naprawdę czekają nas wielkie wyzwania - mówił Kamiński.

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem