more_horiz
Wiadomości

Leki skuteczne w walce z COVID-19. Tysiące dawek dotarło do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:42
Do Polski dotarło 42 tys. dawek remdesiviru, dostarczono też tocilizumab i molnupiravir. - Leki wspomagające leczenie COVID-19 trafiają do nas na bieżąco, choć nie w takiej ilości, jak byśmy chcieli - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Leki wspomagające leczenie COVID-19 dotarły do Polski - wśród nich 42 tys. dawek remdesiviru
Leki wspomagające leczenie COVID-19 dotarły do Polski - wśród nich 42 tys. dawek remdesiviru Foto: Forum/AMR ABDALLAH DALSH

Rzecznik pytany o dostępność leków wspomagających leczenie COVID-19 powiedział, że w czwartek dotarło do nas 42 tys. dawek remdesiviru, w drodze jest też tocilizumab i molnupiravir.

Jest kilka leków - i remdesivir, i tocilizumab. W Polsce stosujemy też baricitinib. Zamówiliśmy molnupiravir, więc uspokajam - dzisiaj dotarło do nas 42 tys. dawek remdesiviru. Czynimy starania i cały czas jesteśmy w kontakcie z producentami. Producenci niestety ograniczają dostawy do poszczególnych państw, dzieląc te możliwości produkcyjne między wszystkie państwa, które uczestniczą w procesie zamawiania, ale dzisiaj już ten remdesivir dotarł. Dociera też tocilizumab. Dziś lub jutro mamy mieć też molnupiravir - powiedział.

Zaznaczył, że od razu po przylocie do Polski leki trafiają do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która przesyła je dalej do szpitali.

Statystyki zakażeń

Ministerstwo zdrowia podało, że minionej doby odnotowano ponad 22 097 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 592 osoby. 

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 23 963 osób, czyli o 312 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest łącznie 31,5 tys. łóżek szpitalnych.

Czytaj również:

Zajętych jest 2 130 respiratorów. Od czwartku ta liczba wzrosła o 16. Łącznie na oddziałach covidowych jest niemal 3 tys. takich urządzeń.

W Polsce kwarantanną objętych jest 599 888 osób, czyli o ponad 53 tys. więcej niż dzień wcześniej.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiały 3 361 528 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem