Kiedy ruszą szczepienia trzecią dawką preparatu Johnson&Johnson? Prof. Marczyńska wyjaśnia
- Dodatkowa dawka preparatu Johnson&Johnson będzie możliwa do podawania w Polsce - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze, przyznając, że "rekomendacja w tej sprawie to formalność". W przypadku preparatu tej firmy możliwe jest wykonanie dodatkowego zastrzyku dwa miesiące po pierwszym.
2021-12-21, 13:55
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że niedługo pojawi się rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.
Prof. Magdalena Marczyńska powiedziała, że rekomendacja Rady Medycznej w tej sprawie jest formalnością.
- Taką możliwość dopuściła już w UE Komisja Europejska, wcześniej była decyzja EMA w tej sprawie, więc w Polsce oczywiście dodatkowa dawka tego preparatu także będzie możliwa do podawania - podkreśliła.
Decyzja w najbliższych dniach
W przypadku - dotychczas jednodawkowej - szczepionki firmy Johnson&Johnson drugi zastrzyk będzie mógł zostać wykonany nie wcześniej niż dwa miesiące od pierwszego szczepienia.
REKLAMA
- Także ten termin będzie w Polsce zbieżny z tym, który jest w innych krajach - wyjaśniła prof. Marczyńska. Osoba, która zaszczepiła się szczepionką J&J będzie mogła także - najwcześniej po dwóch miesiącach od szczepienia podstawowego - doszczepić się preparatem mRNA. Wybór będzie należał do pacjenta.
Rekomendacji Rady Medycznej w tej sprawie można się spodziewać w najbliższych dniach.
Koronawirus na świecie
Według informacji WHO, nowy wariant koronawirusa, omikron, obecny jest w 77 krajach, ale jego wykrycie w kolejnych miejscach jest prawdopodobnie kwestią czasu.
Jak podkreślił szef WHO szczepienie oraz zachowywanie zasad dystansu społecznego to nadal najbardziej skuteczne metody ochrony przez SARS-CoV-2, także przed jego najnowszą odmianą.
REKLAMA
- Szczepionki na koronawirusa są tylko nieznacznie mniej skuteczne niż kilka miesięcy temu - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"
kp
REKLAMA