"Wzór prawego człowieka, gorliwego patrioty". Jarosław Kaczyński żegna Andrzeja Rozpłochowskiego

- Andrzej Rozpłochowski był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych działacza Solidarności. Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko". Jak zaznaczył "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci". 

2021-12-23, 14:41

"Wzór prawego człowieka, gorliwego patrioty". Jarosław Kaczyński żegna Andrzeja Rozpłochowskiego

Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "całe życie śp. Andrzeja Rozpłochowskiego było jedną, ciągłą walką, nieustającym zmaganiem się z przeciwnościami losu, których ten jemu nie szczędził, a także boju o wolną i sprawiedliwą Polskę". Jak podkreślił, "i choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko, wygrał go, bo cały czas pozostawał wierny samemu sobie. Wygrał, gdyż jest jednym z współtwórców naszej wolności".

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Rozpłochowski "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci, jako wzór prawego człowieka, żarliwego działacza związkowego, gorliwego patrioty, który służył sprawie polskiej wolności ze wszystkich swoich sił - myślą, czynem i piórem". "Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni tobie" - zacytował.

"Bez niego nie byłoby Solidarności"

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "Andrzej Rozpłochowski był nie tylko legendą Solidarności". - Bez niego nie mielibyśmy dzisiaj Solidarności, bo to jego determinacja po pamiętnym 31 sierpnia 1980 r. doprowadziła do tego, że 11 września podpisane zostały Porozumienia Katowickie - stwierdził. Jak przypomniał szef rządu, bez tych porozumień "nie byłoby Solidarności jako związku zawodowego, który objął cały kraj". Premier zaznaczył, że to wola i determinacja Rozpłochowskiego doprowadziły do tego, że powstała Solidność. - Andrzej Rozpłochowski jest współtwórcą Solidarności - dodał.

Jak wskazał Mateusz Morawiecki, Andrzej Rozpłochowski miał niezłomną nadzieję. - I ta nadzieja udzielała się innym, pomimo strasznego czasu, jakim stał wojenny oraz losu, jaki go spotkał - mówił.

REKLAMA

Swoją niezłomną postawą budował wolę oporu w wśród wielu działaczy Solidarności. Był więc filarem polskiej niepodległości, o którą walczyliśmy w latach 80. - podkreślił. Jak wskazał, "dzieło życia pana Andrzeja uczy nas dzisiaj, czym jest nadzieja, jaka jest wartość odwagi, determinacji, a także wolności i solidarności". Jego zdaniem, Andrzej Rozpłochowski "był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi".

Czytaj również:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej