more_horiz
Wiadomości

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:17
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
Eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nieustannie pracują, odnajdując szczątki kolejnych ofiar systemów totalitarnych - nazizmu i komunizmu
Eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nieustannie pracują, odnajdując szczątki kolejnych ofiar systemów totalitarnych - nazizmu i komunizmuFoto: Tomasz Trzaska / IPN / twitter.com/PoszukiwaniaIPN

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnił w rozmowie z IAR, że nie ma w Polsce województwa, w którym eksperci Biura by nie pracowali.

Poszukiwania IPN w Polsce i na świecie

A miejsca prac były niezwykle symboliczne. - Warto wspomnieć o tych najważniejszych pracach w Warszawie: na Cmentarzu Powązkowskim, na terenie więzienia przy Rakowieckiej, przy ulicy Skierdowskiej na Białołęce. Prace prowadzone były także między innymi w: Szczecinie, w Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i wielu innych miejscach w Polsce - mówił profesor Szwagrzyk.

Wyjaśnił, że odnalezione szczątki należą do ofiar obu totalitaryzmów, sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu. W mijającym roku udało się też ustalić tożsamość 23 odnalezionych osób.

Eksperci IPN prowadzili również prace na terenie Litwy i Łotwy, a także przeprowadzili rekonesans w Kazachstanie, Gruzji oraz na 6 kilometrze drogi owidiopolskiej niedaleko Odessy na Ukrainie, w miejscu masowych pochówków ofiar zbrodni NKWD z lat 1937-1938.

Nieprzejednana postawa Ukrainy

Profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że największym rozczarowaniem mijającego roku jest wciąż nieprzejednane stanowisko władz Ukrainy, które nie zezwalają na poszukiwanie Polaków spoczywających na terenach zachodniej Ukrainy.

Posłuchaj
00:24 Szwagrzyk IAR 1.mp3 Prof. Szwagrzyk o miejscach poszukiwań ofiar totalitaryzmów (IAR)

- Przez cały ten rok nie doczekaliśmy się żadnej pozytywnej reakcji ze strony ukraińskiej na nasze wnioski. Byliśmy wprawdzie w Odessie, byliśmy w Chersoniu, żeby przeprowadzić wizję lokalną, ale żadnych działań nie prowadziliśmy - tłumaczył profesor Krzysztof Szwagrzyk. Dodał, że w charakterze obserwatorów eksperci Biura byli także we Włodzimierzu, "jednak trudno to nazwać współpracą, jeżeli już, to mamy do czynienia z wymuszonym gestem, za którym niewiele idzie" - podsumował wiceprezes IPN.

Posłuchaj
00:24 Szwagrzyk IAR 2.mp3 IPN odkrywa szczątki ofiar zarówno komunizmu, jak i nazizmu (IAR)

Do tej pory eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki około 2 tysięcy ofiar totalitaryzmów. Zidentyfikować z imienia i nazwiska udało się niewiele ponad 200 osób.

Posłuchaj
00:28 Szwagrzyk IAR 3.mp3 Niechęć Ukrainy do współpracy z IPN-em (IAR)
Posłuchaj
00:56 Szwagrzyk IAR SPEC.mp3 Prof. K. Szwagrzyk podsumowuje prace poszukiwawczo - ekshumacyjne ofiar totalitaryzmów. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także