more_horiz
Wiadomości

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pierwszego dnia dziesiątki tysięcy wniosków

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 20:12
Złożono już blisko 33,8 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy na prawie 39,9 tys. dzieci – poinformowało 1 stycznia wieczorem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczeniem w 2022 r. objętych może zostać nawet ponad 600 tys. dzieci.
W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł
W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. złFoto: shutterstock/Oksana Kuzmina

Od soboty można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Jak przekazał resort rodziny, od północy do godz. 19.00 złożono blisko 33,8 tys. wniosków na prawie 39,9 tys. dzieci. Wcześniej minister Marlena Maląg informowała, że od północy do godz. 11 wpłynęło ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci.

Maksymalnie 12 tys. zł

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Wniosek o kapitał najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy będzie on przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Według danych resortu w 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także