more_horiz
Wiadomości

Jak dokarmiać ptaki zimą? GDOŚ apeluje o odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 02:54
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina o zasadach odpowiedzialnego dokarmiania ptaków zimą. Jak wyjaśniają przedstawiciele instytucji, lepiej nie dokarmiać ptaków, niż robić to w sposób niewłaściwy.
GDOŚ apeluje o odpowiedzialne dokarmianie ptaków zimą
GDOŚ apeluje o odpowiedzialne dokarmianie ptaków zimąFoto: shutterstock/Artush

Jak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki zimą? Wyjaśniał to w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski.

Dokarmianie ptaków zimą: ważna jest konsekwencja

Otrębski przypomniał, że zimą przy niskich temperaturach i po opadach śniegu ptaki potrzebują pomocy w pozyskaniu pożywienia. Zaznaczył, że dokarmianie musi być konsekwentne i jeśli zaczniemy w ten sposób pomagać ptakom, to nie powinniśmy przestawać aż do końca zimy lub do zdecydowanego ocieplenia.

Rzecznik dodał, że w trakcie mrozów należy wystawiać miseczkę z wodą i pamiętać o tym, by ją wymieniać. Podkreślił, że pokarm musi być zawsze świeży.

Czym karmić ptaki?

- Ptaki - w zależności od gatunku - karmimy mieszaniną drobnych i większych ziaren, kosom i kwiczołom możemy podać jabłka, a sikorki z pewnością nie pogardzą słoninką. Trzeba jednak być pewnym, że słonina nie została wcześniej posolona, ani w żaden inny sposób przyprawiona - wskazał.

Więcej rad o dokarmianiu ptaków można znaleźć w mediach społecznościowych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dowiemy się tam m.in. żeby pod żadnym pozorem nie karmić ptaków pieczywem ani różnego rodzaju wypiekami, a także co mogą spożywać poszczególne gatunki. GDOŚ promuje hasło "po pierwsze - nie szkodzić". Jak podkreśla instytucja w swoich mediach społecznościowych, lepiej nie dokarmiać ptaków, niż robić to niewłaściwie.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:21 Dokarmianie Ptaków IAR.mp3 GDOŚ apeluje o odpowiedzialne dokarmianie ptaków zimą (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem