more_horiz
Wiadomości

Sprawa umów gazowych. Minister klimatu apeluje o korygowanie danych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 21:56
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała do zarządców nieruchomości, spółdzielni i wspólnot, o uzupełnienie danych do umów gazowych o deklaracje, które umożliwią objęcie gospodarstw domowych cenami taryfowanymi. Chodzi o pomioty pośredniczące pomiędzy mieszkańcami a dostawcą gazu.
Jak zaznaczyła Anna Moskwa zachęcamy, żeby dokonać tej korekty i tym samym zadbać o interesy mieszkańców
Jak zaznaczyła Anna Moskwa "zachęcamy, żeby dokonać tej korekty i tym samym zadbać o interesy mieszkańców"Foto: Twitter.com/moskwa_anna

Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że część tych podmiotów nie złożyła deklaracji do sprzedawcy gazu, określających, jaka część podmiotów prowadzi działalność gospodarczą w ramach danej wspólnoty czy spółdzielni. - Na dole często mamy w blokach czy to fryzjera, czy sklep spożywczy, czy inne podmioty, które też korzystają z gazu, a jednocześnie na górze mamy lokale mieszalne - wyjaśniła. Dodała, że do wystawienia faktury według taryfy, czyli pełnej taryfikacji, "musi być ze strony tego podmiotu, który zawiera umowę, taka deklaracja, jaki to jest procent".

Minister klimatu mówiła, że część podmiotów tego obowiązku nie dopełniła. - URE od 2018 roku informowało, komunikowało. Zachęcamy, żeby dokonać tej korekty i tym samym zadbać o interesy mieszkańców - podkreśliła. Minister Anna Moskwa, pytana na konferencji również o ceny gazu dla takich placówek jak szpitale czy domy pomocy społecznej, odparła, że te wszystkie przypadki są analizowane "pojedynczo i grupowo".

Posłuchaj
00:32 11483017_1.mp3 Anna Moskwa: zachęcamy, żeby dokonać tej korekty (IAR) 

W ocenie wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby, "winę za przypadki wyższych niż w wynikających ze zmian w taryfach podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych ponoszą zarządcy wspólnot, którzy nie składali deklaracji o przeznaczeniu paliwa".

Jak podkreślał wcześniej w radiu TOK FM Jacek Ozdoba, tam, gdzie odbiorcą gazu jest wspólnota, np. spółdzielnia, można w odpowiedni sposób zgłosić odbiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W efekcie pozostali odbiorcy w gospodarstwach domowych mogą płacić cenę przewidzianą w odpowiedniej taryfie. - Gdyby zarządcy tak robili, nie byłoby żadnego problemu - stwierdził wiceminister. Przypomniał, że np. na stronie największego detalicznego sprzedawcy gazu PGNiG OD znajdują się formularze odpowiednich oświadczeń.

Zobacz także: Wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Salonie Politycznym Trójki 

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem