more_horiz
Wiadomości

Nowy sposób ataków na polską granicę. Rzecznik SG mówi o ciągłym zaangażowaniu białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 16:18
Według danych Straży Granicznej, w ciągu doby doszło do kilkudziesięciu prób nielegalnego przekroczenia naszej wschodniej granicy. Jak wyjaśniła rzecznik prasowy SG, por. Anna Michalska, od pewnego czasu zmieniła się również taktyka imigrantów, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę.
To była kolejna niespokojna doba na granicy polsko - białoruskiej.
To była kolejna niespokojna doba na granicy polsko - białoruskiej.Foto: Twitter.com/@16Dywizja

Według danych Straży Granicznej doszło do kilkudziesięciu prób nielegalnego przekroczenia naszej wschodniej granicy. We wtorek rano na odcinku ochranianym przez placówkę w Michałowie zatrzymano czterech obywateli Indii, którzy na stronę polską przedostali się pieszo przez rzekę Świsłocz. Z kolei wieczorem na odcinku ochranianym przez placówkę w Bobrownikach czterech obywateli Iraku przepłynęło Świsłocz na pontonie.

W okolicach Czeremchy 11 osób siłowo forsowało granicę. Byli to obywatele Iraku, Algierii, Iranu i Syrii. Cudzoziemcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do linii granicy.

Dziś rano doszło do 23 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, między innymi na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce zostało zatrzymanych dziewięciu obywateli Iraku, a w rejonie Michałowa kolejnych dziewięciu cudzoziemców z Syrii i Iraku.

Przez całą noc na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych odnotowano prowokacje ze strony białoruskich służb. Patrol białoruski oślepiał nasze polskie patrole laserami, rzucono także cegłę w stronę polskich funkcjonariuszy, a następnie kamienie.

Zmiana taktyki

Anna Michalska wyjaśniała podczas konferencji prasowej, że od pewnego czasu zmieniła się taktyka imigrantów, którzy próbują forsować polską granicę. - Grupy próbujące przekroczyć granicę są teraz mniejsze, 4-5 osobowe, są świetnie przygotowane. Nie ma obecnie żadnych koczowisk wzdłuż linii granicy, ale osoby, które próbują ją forsować są dowożone przez białoruskich funkcjonariuszy samochodami ciężarowymi - mówiła.

Anna Michalska poinformowała też, że w ostatnim czasie przybywa prób pokonania polskiej granicy z Białorusią wpław lub pontonami. Takie działania są możliwe dzięki zaangażowaniu białoruskich służb, które między innymi wskazują imigrantom płytkie miejsca rzek.

Anna Michalska mówiła, że białoruscy funkcjonariusze w różny sposób próbują też zakłócać służbę polskich pograniczników jak podczas zajść ostatniej nocy na odcinku Dubicz Cerkiewnych.

Michałowo. Najbardziej narażony odcinek

W ubiegłym roku Straż Graniczna odnotowała 39 766 prób nielegalnego przekraczania granicy polsko - białoruskiej. Najwięcej tego typu zdarzeń było na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej Michałowo - 5 466, placówka Czeremcha odnotowała 4 890, placówka Białowieża - 4 855 prób forsowania granicy.

Funkcjonariusze chroniący granicę zatrzymali kilka tysięcy osób na terenie Polski, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę. Osoby te są przewożone do ośrodków i tam podejmowane są decyzje co do dalszych ich losów. - W tej chwili w ośrodkach pozostaje 1730, część z nich ubiega się o ochronę międzynarodową w Polsce, pozostałe osoby oczekują na decyzje zobowiązujące je do powrotu na terytorium ich kraju - mówiła Anna Michalska.
Od początku tego roku odnotowano już 92 takie próby.

Posłuchaj
00:56 11486295_1.mp3 Imigranci próbują przekraczać granicę małymi grupkami - relacja (IAR)

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem