more_horiz
Wiadomości

Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jest rekomendacja władz medycznych ws. czwartej dawki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 00:57
Nie ma na razie potrzeby podawania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19, bo trzecia dawka, tzw. przypominająca, nadal zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby - oświadczyły w piątek wieczorem brytyjskie władze medyczne.
W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki otrzymało do tej pory prawie 35,07 mln osób.
W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki otrzymało do tej pory prawie 35,07 mln osób. Foto: shutterstock.com/Haris Mm

Według danych przedstawionych przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), u osób powyżej 65. roku życia po trzech miesiącach od otrzymania dawki przypominającej ochrona przed ciężkim przebiegiem COVID-19, czyli takim, który wymaga hospitalizacji, utrzymuje się na poziomie ok. 90 proc. Dla porównania, u osób z tej samej grupy wiekowej, które otrzymały tylko dwie dawki szczepionki, poziom ochrony spada po trzech miesiącach do 70 proc., a po sześciu miesiącach - do 50 proc.

Jednak dawka przypominająca znacznie gorzej zapobiega przed łagodnym przebiegiem choroby - po trzech miesiącach poziom ochrony spada do ok. 30 proc.

Czwarta dawka niepotrzebna 

W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki otrzymało do tej pory prawie 35,07 mln osób, co stanowi 61 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia.

Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), który doradza brytyjskiemu rządowi w sprawie szczepień, uznał, że w obecnej chwili nie ma potrzeby podawania czwartej dawki, gdyż priorytetem powinno być dokończenie szczepień dawką przypominającą we wszystkich grupach wiekowych. Zaznaczono jednak, że zalecenia w tej sprawie mogą się zmienić w miarę pojawiania się nowych danych.

Niedawno Izrael jako pierwszy kraj na świecie zaczął podawanie czwartej dawki szczepionki - obecnie otrzymują ją wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, pracownicy służby zdrowia, jak również osoby z obniżoną odpornością.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także