more_horiz
Wiadomości

"Same szczepienia nie wystarczą". Brytyjski rząd nie wyklucza kolejnych restrykcji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 16:31
W Wielkiej Brytanii zakażenia omikronem rosną. Z tego powodu rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń, a to wszystko za sprawą apelu rządowych naukowców. Jak wynika z informacji podawanych w  mediach w Angli częściowy lockdown może pojawić się zaraz po Bożym Narodzeniu. 
Częściowy lockdown w Wielkiej Brytanii może pojawić się zaraz po Bożym Narodzeniu
Częściowy lockdown w Wielkiej Brytanii może pojawić się zaraz po Bożym NarodzeniuFoto: I Wei Huang / Shutterstock.com

Naukowcy z grupy SAGE, doradzającej rządowi ostrzegają, że kolejne obostrzenia trzeba wprowadzić "bardzo szybko". Nie wykluczył tego w BBC minister zdrowia Sajid Javid. - W tej pandemii nic nie jest gwarantowane. Każdą opcję trzeba rozważać - stwierdził. Media donoszą, że regulacje mogą się pojawić tuż po świętach. Może chodzić o zakaz wchodzenia do pubów czy restauracji i zakaz spotkań pod dachem.

Epicentrum omikronu

Londyn to epicentrum omikronu. Burmistrz Sadiq Khan ogłosił wczoraj stan kryzysowy. Światła West Endu gasną, teatr za teatrem odwołuje spektakle. Większość meczów ligi angielskiej się nie odbyła. Na stadionach, między innymi Anfield i Wembley, trwają masowe szczepienia. Londyn pozostaje najsłabiej zaszczepionym miejscem w Anglii.

Eksperci doradzający rządowi ostrzegają, że same szczepienia nie wystarczą i muszą im towarzyszyć regulacje, ale premier Boris Johnson jest pod presją i ma ograniczone pole manewru. Przeciwko obostrzeniom cały czas protestuje około 100 jego własnych posłów. Ostatnie ograniczenia przeszły przez Izbę Gmin tylko dzięki opozycji. Buntownicy przekonują, że nie można ograniczać swobód obywatelskich, a obostrzenia powodują często problemy psychologiczne. Dan Poulter, konserwatywny poseł i lekarz mówi jednak Observerowi, że jego koledzy zachowują się "nieracjonalnie".

Spadek poparcia 

Pozycja premiera Borisa Johnsona słabnie po serii afer i wpadek. Chodzi między innymi o organizowane na Downing Street lockdownowe przyjęcia. W tym tygodniu wyborcy ukarali Partię Konserwatywną w wyborach uzupełniających do Izby Gmin. Prawica straciła mandat w North Shropshire po raz pierwszy od niemal 200 lat.

Wczoraj do dymisji podał się minister zajmujący się relacjami z Unią. Wśród powodów David Frost wymienił obostrzenia, a także kierunek, jaki kraj obrał po brexicie, jego zdaniem charakteryzowany przez zbyt wysokie podatki, wydatki i za mało wolnego rynku. Ta krytyka dodatkowo osłabia premiera. Buntownicy protestujący przeciwko restrykcjom w dużej mierze krytykują też pobrexitową politykę Borisa Johnsona. Davida Frosta uważali za reprezentanta swoich interesów.

Posłuchaj
00:58 11463184_1.mp3 Brytyjski rząd nie wyklucza dalszych obostrzeń (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem