W Australii padł rekord dziennej liczby zakażeń. To najgorsze dane od początku pandemii
W Australii jednego dnia odnotowano ponad cztery tysiące przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa dzienna liczba infekcji w tym kraju od początku pandemii.
2021-12-19, 00:02
W sobotę w całej Australii stwierdzono 4110 nowych infekcji, w tym 2481 w Nowej Południowej Walii. W stanie Wiktoria zanotowano kolejne 1504 przypadki zakażeń.
"Minęły czasy, kiedy rozmawialiśmy tylko o liczbach. Teraz prawdziwym problemem jest to, ile osób doświadcza poważnych chorób" – powiedział premier Australii Scott Morrison.
Koronawirus rozprzestrzenia się także w innych częściach kraju - w sobotę stwierdzono 73 zakażenia w Australii Południowej, 31 w Queensland, 18 w Australijskim Terytorium Stołecznym i cztery w Tasmanii.
Jak pisze AAP, władze kraju utrzymują, że dysponują wystarczającą ilością szczepionek, aby zaspokoić zapotrzebowanie na dawki przypominające, a także na szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które będą dostępne od stycznia.
REKLAMA
Ponad milion Australijczyków otrzymało do tej pory trzecią dawkę przypominającą.
Nowy wariant koronawirusa
Po raz pierwszy od czasu, gdy w kwietniu delta została sklasyfikowana przez WHO jako wariant alarmowy (VOC) odsetek sekwencji tego wariantu zarejestrowanych w GISAID spadł w tym tygodniu w porównaniu z innymi wariantami alarmowymi. Zdaniem WHO, do tych danych należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ kraje mogą przeprowadzać ukierunkowane sekwencjonowanie w poszukiwaniu omikrona, a zatem przesyłać mniej sekwencji innych odmian.
Spośród krajów, które zgłosiły omikrona do GISAID, największy udział ma Wielka Brytania z 5 tys. potwierdzonymi sekwencjami wariantu. Za nią plasują się: Republika Południowej Afryki (1247 próbek), Stany Zjednoczone (679 próbek), Australia (344), Dania (273).
Lepszy obraz daje spojrzenie na udział wariantu omikron we wszystkich przypadkach. Nowy wariant stanowił 94,4 proc. wszystkich zsekwencjonowanych próbek w minionych czterech tygodniach w Mozambiku, a dalej w RPA 93 proc. i w Ghanie 49,4 proc. oraz m.in. w Hongkongu 25 proc., Norwegii 22,1 proc., Australii 8,8 proc., Hiszpanii 4,4 proc., Wielkiej Brytanii 3,2 proc., USA 1 proc., Danii 0,9 proc.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Badania nad omikronem w RPA. Znamy wyniki
Powodem do niepokoju jest to, że chociaż omikron został wykryty dopiero w połowie 60-dniowego okresu próby GISAID, zdążył przewyższyć łączny udział wariantów alfa, beta i gamma. Około 2,1 proc. z prawie 880 tys. sekwencji przesłanych do GISAID stanowił omikron, a pozostałe trzy warianty stanowiły mniej niż 0,01 proc. Tydzień wcześniej udział omikronu wynosił 0,4 proc.
- "Żaden wariant nie rozprzestrzeniał się tak szybko". Szef WHO twierdzi, że omikron jest już na całym świecie
- Pandemia COVID-19. Dyrektor WHO: będziemy musieli stawić czoła groźniejszym wariantom koronawirusa
jbt
REKLAMA
REKLAMA