more_horiz
Wiadomości

Brytyjską służbę zdrowia wspiera armia. Kraj zmaga się z omikronem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:32
Brytyjska armia pomaga od dziś w londyńskich szpitalach. W wielu miejscach brakuje rąk do pracy. Lekarki i pielęgniarze często zmuszani są do izolowania się. Powodem jest nowy wariant koronawirusa, omikron, który rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie.
Brytyjska służba zdrowia zmaga się z kryzysem związanym z rozwojem pandemii wywołanym nowym wariantem koronawirusa omikron
Brytyjska służba zdrowia zmaga się z kryzysem związanym z rozwojem pandemii wywołanym nowym wariantem koronawirusa omikronFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Stolica jest jednym z ognisk nowego wariantu koronawirusa. Ale problemy pojawiają się w całym kraju. 16 lokalnych funduszy zarządzających szpitalami ogłosiło z tego powodu stan alarmowy.

Szczepienia "jeszcze nigdy nie były tak dostępne"

Rząd i lekarze cały czas podkreślają: szczepionki są kluczową bronią. - Jeszcze nigdy nie były tak łatwo dostępne - mówił Polskiemu Radiu Tehseen Khan, starszy konsultant kliniczny ds. szczepień w stołecznej służbie zdrowia.

- Chodzi też o wszystkich imigrantów. Nie trzeba być zarejestrowanym u lekarza, nie trzeba mieć numeru służby zdrowia. Nie poprosimy was o pokazanie dokumentów, nie sprawdzimy statusu imigracyjnego. Otrzymanie szczepionki to podstawowe prawo człowieka: chronić siebie i chronić innych - podkreślił rozmówca Polskiego Radia.

Problem dostępu do informacji

Jak poinformował dr Tehseen Khan, problem niskiego poziomu wyszczepienia w znacznym stopniu dotyczy także imigrantów z Polski. - Próbujemy dotrzeć do tych mniejszości, by dać im informacje potrzebne do podjęcia decyzji - mówił.

Dr Khan na co dzień pracuje we wschodnim Londynie, jednej z najbardziej zróżnicowanych kulturowo dzielnic stolicy. - W Hackney jest dość dużo Polaków, wiele razy rozmawiałem z nimi sam na sam. Co tu dużo kryć: jest pewna niewielka grupa ludzi, która po prostu nie chce się zaszczepić i nie zaszczepi się pewnie nigdy. Ale wielu ma po prostu pytania, wątpliwości, które można rozwiać - podkreślił, dodając, że często problemem jest dostęp do informacji.

Posłuchaj
00:21 UK 100 1.mp3 Dr Tehseen Khan: chodzi też o wszystkich imigrantów. Nie trzeba być zarejestrowanym u lekarza, nie trzeba mieć numeru służby zdrowia. Nie poprosimy was o pokazanie dokumentów, nie sprawdzimy statusu imigracyjnego. Otrzymanie szczepionki to podstawowe prawo człowieka: chronić siebie i chronić innych (IAR)

Trudna sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii

Posłuchaj
00:54 UK IAR 2.mp3 Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Kolejne sygnały wskazują, że w Londynie szczyt fali omikronu mógł już nastąpić, choć eksperci ostrzegają, że trzeba jeszcze poczekać na efekt powrotu dzieci do szkół. Reszta kraju jest "w tyle" za stolicą.

Dzisiejszy bilans pandemiczny w Wielkiej Brytanii, to 178 tysięcy zakażeń i 229 zgony.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem