more_horiz
Wiadomości

Kontrowersje wokół obowiązkowych szczepień w USA. Sąd rozstrzygnie, czy są zgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 16:49
Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych rozstrzygnie, czy wprowadzony przez Joe Bidena obowiązek zaszczepienia pracowników lub poddawania ich regularnym testom na COVID-19 jest zgodny z konstytucją. Rząd przekonuje, że przepisy te są niezbędne w walce z pandemią. Natomiast krytycy oskarżają Biały Dom o nadużycie uprawnień.
Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy obowiązkowe szczepienia są zgodne z konstytucją
Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy obowiązkowe szczepienia są zgodne z konstytucjąFoto: Ron Adar/Shutterstock

Jesienią ubiegłego roku prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie, według którego pracodawcy muszą poddawać regularnym testom pracowników, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19Regulacje dotyczą firm zatrudniających powyżej 100 osób. Przepisy, które miały wejść w życie 4 stycznia, stały się jednak przedmiotem sporu politycznego i prawnego.

Republikańscy politycy oraz gubernatorzy tej partii zaskarżyli rządowe regulacje do sądu, argumentując, że naruszają one wolność gospodarczą i prawa obywateli. Z kolei Biały Dom przekonuje, że działa w ramach swoich uprawnień do zapewnienia Amerykanom bezpiecznych warunków pracy.

Obowiązkowe szczepienia w USA budzą kontrowersje

Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który rozpoczyna przesłuchania i analizy argumentów obu stron. Sąd ma również rozstrzygnąć o legalności innego rozporządzenia prezydenta Bidena nakazującego poddanie szczepieniom wszystkich pracowników zakładów służby zdrowia korzystających z funduszy federalnych. Oba rozporządzenia dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 100 milionów Amerykanów.

W związku z postępowaniem przed Sądem Najwyższym amerykańska Administracja BHP zawiesiła egzekwowanie nakazów szczepień.

Pesymistyczna sytuacja na rynku pracy

Pandemia zmieniła rynek i podejście pracowników do wykonywanych zawodów. Szczególnym przypadkiem zmian jest amerykański trend odchodzenia z pracy. Biuro Statystyki Pracy (BLS) USA poinformowało, że w listopadzie z dotychczasowej pracy zrezygnowała rekordowa liczba Amerykanów - 4,5 mln. Najwięcej osób odeszło z branży hotelarsko-gastronomicznej.

Posłuchaj
00:52 11489673_1.mp3 Sąd Najwyższy USA zajmuje się obowiązkiem szczepień - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem