more_horiz
Wiadomości

Konfederacja znów usunięta z Facebooka. Nowy profil zniknął po kilku godzinach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 00:47
Po tym jak Facebook usunął konto partii Konfederacja, posłowie tego ugrupowania ponownie założyli profil - tym razem koła poselskiego. Nowe konto zostało jednak zlikwidowane po zaledwie siedmiu godzinach funkcjonowania. "Uważamy tę decyzję za całkowicie bezpodstawną i skandaliczną" - napisali posłowie Konfederacji wydanym oświadczeniu.
Profil koła poselskiego Konfederacji został usunięty z Facebooka po kilku godzinach
Profil koła poselskiego Konfederacji został usunięty z Facebooka po kilku godzinachFoto: Shutterstock/Camilo Concha/TT/@krzysztofbosak

"Informujemy, że podejmiemy odpowiednie kroki prawne w celu odzyskania naszego profilu. Nie ma w polskim prawie przyzwolenia na cenzurę prewencyjną" - podkreślono w oświadczeniu posłów.

Nowy profil

We wtorek przed południem Konfederacja informowała, że jej koło poselskie chcąc komunikować się z wyborcami i sympatykami uruchomiło oficjalny profil na Facebooku. - To nie znaczy, że partia Konfederacja rezygnuje ze starań, by odzyskać swój profil - oświadczył poseł Krzysztof Bosak. Zapowiadał, że na profilu pod nazwą "Konfederacja - Koło Poselskie", będą publikowane informacje o pracy 11 posłów partii, w tym o ich stanowiskach i wystąpieniach sejmowych.

Tymczasem we wtorek wieczorem Konfederacja przekazała, że - po wcześniejszym usunięciu w środę w zeszłym tygodniu profilu partii Konfederacja Wolność i Niepodległość - Facebook usunął profil koła poselskiego Konfederacja "po raptem kilku godzinach, bez żadnych uwag co do treści i ostrzeżeń".

Jak podkreślono w oświadczeniu posłów tego ugrupowania usunięty we wtorek profil został założony przez koło poselskie, a nie przez partię polityczną. "Należał więc do zupełnie odrębnego podmiotu i nie miał żadnych związków z usuniętym wcześniej (również bezprawnie) profilem partii politycznej" - zaznaczono.

Siedem godzin na Facebooku

"Profil założyli posłowie w celu komunikacji z wyborcami. W zaledwie siedem godzin uzyskał ponad 35 tys. obserwujących. To pokazuje jak duże zapotrzebowanie istnieje wśród użytkowników portalu za zapoznawanie się z treściami publikowanymi przez posłów koła poselskiego Konfederacja" - napisano.

W oświadczeniu podkreślono, że "żadna z treści, która pojawiła się na profilu koła poselskiego, nie łamała standardów społeczności portalu". "W ciągu wspomnianych siedmiu godzin na profilu pojawiło się siedem postów: zdjęcie w tle z logiem firmy, post powitalny, transmisja z konferencji prasowej na temat stworzenia profilu, grafika z hasłem »Tak dla wolności słowa!«, spot video w temacie inflacji oraz zdjęcie trzech posłów Konfederacji z zachęceniem do polubienia strony. Mimo to otrzymaliśmy komunikat, że strona jest niezgodna ze standardami społeczności" - zrelacjonowano.

"Jako posłowie koła poselskiego Konfederacji wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec polityki Facebooka. Nie rozumiemy na jakiej podstawie nie wolno nam publikować treści na profilu koła poselskiego. Nie doszło do żadnego złamania standardów społeczności, o których mówi regulamin portalu" - zapewnili posłowie.

Wskazali jednocześnie, że "administratorzy portalu nie liczą się z obowiązującymi przepisami oraz własnym regulaminem". "Nikt ze strony Facebooka nie próbował się z nami skontaktować w celu wyjaśnienia sprawy, nie otrzymaliśmy nawet żadnego ostrzeżenia. W takiej sytuacji nie mamy wątpliwości, że jest to atak polityczny wymierzony w koło poselskie działające na terenie polskiego parlamentu" - zaznaczyli.

"Łamanie standardów portalu"

Zgodnie z cytowanym w zeszłym tygodniu oświadczeniem biura prasowego portalu społecznościowego, strona partii Konfederacja została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna" oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, "a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne".

Poseł Bosak oceniał wówczas, że usunięcie przez Facebook profilu formacji to "ingerencja w polską demokrację nie na rzecz prawdy, tylko na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego".

"Decyzja o zamknięciu profilu Konfederacji na Facebooku uderza w podstawowe wartości demokratyczne" - skomentował na swoim profilu w tym serwisie premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił w związku z tamtymi wydarzeniami minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, "to jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu". Prace nad projektem rozpoczęły się ponad rok temu. Konfederacja zaprezentowała zaś własny projekt ustawy nakładający olbrzymie kary finansowe za "cenzurę partii politycznych ze strony mediów społecznościowych".

Zobacz także: Artur Dziambor (Konfederacja) w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem