more_horiz
Wiadomości

Znany dziennikarz usłyszał zarzut gwałtu. Nowe informacje ws. Mariusza Z.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 14:45
Zakończyło się posiedzenie aresztowe dziennikarza Mariusza Z. Sąd okręgowy w Warszawie zdecydował o warunkowym aresztowaniu mężczyzny. Wcześniej w prokuraturze 70-latek usłyszał zarzut gwałtu. Mariusz Z. był w przeszłości redaktorem naczelnym "Super Expressu" i "Przekroju", dziś jest głównie autorem książek. 
Mariusz Z. jest oskarżony o gwałt
Mariusz Z. jest oskarżony o gwałtFoto: Darek Golik / Forum

Warunkowe aresztowanie oznacza, że jeśli zostanie wpłacone poręczenie majątkowe, Mariusz Z. będzie mógł opuścić areszt tymczasowy. Wysokość poręczenia wynosi 500 tys. zł.

- Został zasądzony areszt na trzy miesiące ale tzw. warunkowy. To oznacza, że jeśli w ciągu dwóch tygodni czyli do 28 stycznia pan wpłaci poręczenie majątkowe, zostanie wypuszczony z aresztu. Będziemy jednak skarżyć to postanowienie sądu - powiedziała prokurator referent postępowania Natalia Zajc-Nowakowska.

"Klient nie przyznaje się do winy"

Obrońca Mariusza Z. mecenas Marta Tomkiewicz przekazała natomiast, że "klient nie przyznaje się do winy". - Będziemy składać zażalenie na to postanowienie sądu. W naszej ocenie ten materiał dowodowy w żaden sposób nie uprawdopodabnia, że doszło do popełnienia przestępstwa. Zatem pozostaje nam odwołać się - przekazała mec. Tomkiewicz.

70-letni Mariusz Z. na zlecenie prokuratury został zatrzymany przez policję kilka dni temu we wsi w Małopolsce. Został przewieziony do prokuratury okręgowej w Warszawie. Tam usłyszał zarzut gwałtu. Do przestępstwa miało dojść w Warszawie w 2020 roku.

Kluczowe stanowiska w mediach

Mariusz Z. do 1981 roku był dziennikarzem warszawskiej "Kultury". Rok później wyjechał do USA, tam był jednym z komentatorów dziennika "The Detroit Free Press". Po powrocie do kraju, od końca lat 90. obejmował najwyższe stanowiska w polskich mediach. W latach 1998-2000 był redaktorem współprowadzącym dwutygodnika "Komputer Świat". W 2003 r. objął funkcję redaktora naczelnego dziennika "Super Express". Od 2006 do 2007 r. był naczelnym tygodnika "Przekrój", a przez kolejny rok pełnił funkcję redaktora naczelnego Superstacji.

Od września 2008 r. był wydawcą programu w Polsacie, a później, od 2009 do 2010 r., redaktorem naczelnym serwisu publicystycznego redakcja.pl oraz redaktorem sponsorowanego przez Narodowy Bank Polski serwisu internetowego ObserwatorFinansowy.pl i jednocześnie doradcą prezesa NBP. Następnie pracował dla firmy kosmetycznej Inglot. Później ponownie wrócił do Polsatu.

Czytaj także:

pg,nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem