Import towarów z Azji, oszustwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy. Kolejni członkowie gangu zatrzymani
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym grupy podejrzanej o pranie brudnych pieniędzy. W związku z tą sprawą zatrzymano już 13 osób i zabezpieczono ponad 4 miliony złotych.
2022-01-17, 08:07
Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z podlaskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Sieć fikcyjnych spółek
- Z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej, bez uiszczania należnych podatków - wskazała.
- Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także drobne AGD, zabawki, akcesoria sportowe oraz tekstylia. Towar był transportowany drogą morską, a następnie lądową, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich - zaznaczyła podinspektor, dodając, że członkowie gangu mogli w ten sposób wytransferować ponad 72 mln. złotych.
Według ustaleń śledczych w wyniku tego procederu Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 14 milionów złotych.
REKLAMA
Przeszukania w pięciu województwach
Z kolei rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska podkreśliła, że w minionym tygodniu funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne działania w woj. małopolskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim.
- Śledczy przeszukali 28 obiektów, w tym siedziby spółek, biura rachunkowe oraz mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem - wyliczyła Justyna Pasieczyńska.
- Podczas akcji zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych - podała. Dodała przy tym, że podczas akcji w Warszawie i powiecie wołomińskim zatrzymano dwóch podejrzanych.
Tymczasowe aresztowanie
Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
REKLAMA
- Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, popełnienia takich przestępstw skutkujących kilkumilionowymi uszczupleniami podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.
- Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - dodał prokurator.
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej
W śledztwie dotyczącym tej grupy jest 13 podejrzanych, z czego 11 zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednemu z nich kierowanie grupą. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych.
Materiał filmowy z wcześniejszych zatrzymań członków grupy
REKLAMA
Podczas działań śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych w wysokości ponad 4 milionów złotych.
Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.
fc
REKLAMA