more_horiz
Wiadomości

Będzie wniosek do TK ws. handlu emisjami CO2. Kaleta: element obrony Polski przed katastrofalnym planem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 20:00
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący handlu emisjami CO2 jest w fazie opracowywania i będzie niedługo złożony.
Sebastian Kaleta: KE będzie mogła wymuszać ograniczanie emisji i tym samym ceny certyfikatów będą drastycznie rosły
Sebastian Kaleta: KE będzie mogła wymuszać ograniczanie emisji i tym samym ceny certyfikatów będą drastycznie rosłyFoto: Ministerstwo Sprawiedliwości/Twitter

Wniosek ma dotyczyć trybu przyjęcia decyzji przez premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Wiceminister Sebastian Kaleta powiedział, że Donald Tusk w 2014 roku zgodził się na "drastyczne zmiany" w systemie handlu emisjami ETS. Ten proces sfinalizował się w październiku 2015 roku, premier Ewa Kopacz uznała te propozycje.

- Te propozycje polegają na tym, że w latach 2019-2020 rozpoczną się drastyczne podwyżki cen za certyfikaty do emisji, bo wpuszczone zostaną firmy inwestycyjne. Dodatkowo Komisja Europejska będzie mogła sterować podażą tych certyfikatów, czyli krótko mówiąc będzie mogła zabierać je z rynku i wymuszać ograniczanie emisji i tym samym ceny certyfikatów będą drastycznie rosły - mówił wiceminister.

Podatek Tuska i Kopacz

Jak zaznaczył, teraz widzimy w Polsce efekty tych zmian, bo "60 procent ceny prądu w Polsce dzisiaj dla konsumentów, to jest właśnie ten paraunijny podatek - podatek Tuska i Kopacz, bo to ich decyzja".

Wiceminister mówił, że traktaty w sprawie swobody doboru źródeł energii przewidują jednomyślność. - Dziwnym trafem w tym przypadku Polski jednomyślności pozbawiono. Na to się zgodzili Donald Tusk i Ewa Kopacz. Dokładnie na to, że Polska nie miała prawa veta w tej sprawie. Za ich zgodą - mówił wiceminister.

Posłuchaj
00:27 11505987_1.mp3 Sebastian Kaleta o Fit for 55 (IAR) 

Sebastian Kaleta powiedział, że po zmianie rządu Polska podjęła w tej sprawie "działania procesowe", prace by zaskarżyć te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął były minister środowiska świętej pamięci Jan Szyszko.

Czytaj także:

Wiceminister mówił, że wniosek przygotowywany do Trybunału Konstytucyjnego ma doprowadzić do szybkiego odwrócenia skutków decyzji premierów Tuska i Kopacz oraz ma być "elementem obrony Polski przed katastrofalnym dla naszej przyszłości planem", chodzi o pakiet Fit For 55.

Zobacz także: Jakub Wiech o unijnej polityce klimatycznej (Trójka)

kmp

Zobacz także

Zobacz także