Tablica znajduje się w dzielnicy Brynów u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej. Jak przekazał ksiądz rzecznik, tablicę ufundowało miasto Katowice.
- Oprócz wyrzeźbionej twarzy męczennika zostały na niej umieszczone słowa z ostatniego listu księdza Jana, w których zwrócił się do swoich bliskich w celi katowickiego więzienia na godzinę przed swoją egzekucją, z prośbą, by nie rozpaczali. Tablicę poświęcił biskup Marek Szkudło. Odsłonił ją ksiądz biskup oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun - wskazał ksiądz Tomasz Wojtal.
Na tablicy, pod nazwiskiem Księdza Jana Machy i datami jego urodzin i śmierci (18.01.1914 - 3.12.1942) umieszczono jeszcze zdania: "Duchowny katolicki, aresztowany 5 XI 1941 roku przez Gestapo za konspiracyjną działalność charytatywną, stracony przez Niemców w katowickim więzieniu 3 XII 1942 roku. Beatyfikowany 20 listopada 2021 roku w Katowicach".
Historia bł. ks. Jana Machy
Ślązak ksiądz Jan Macha, który wierność Kościołowi i Polsce w czasie okupacji niemieckiej przypłacił życiem, od ubiegłego roku jest nowym polskim błogosławionym. W kwietniu 1942 r. na kapłana wydano wyrok na karę śmierci za udzielenie pomocy materialnej polskim rodzinom.
Wraz z księdzem Janem, skazano również kleryka kleryka Joachima Guertlera i Leona Rydrycha. Karę wykonano poprzez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 r. w Katowicach.
00:26 11507679_1.mp3 Ks. Tomasz Wojtal: w Katowicach odsłonięto tablicę z płaskorzeźbą ks. Jana Machy (IAR)
Czytaj także:
ng