"Ważne miejsce na mapie Śląska". Przedstawiciele władz województwa oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej

W 1945 roku po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Górnego Śląska, miały miejsce aresztowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz przymusowe wywózki Ślązaków do katorżniczej pracy na terenie ZSRR. Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.

2022-01-18, 19:36

"Ważne miejsce na mapie Śląska". Przedstawiciele władz województwa oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej
Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej. . Foto: TT @JakubChe

Członkowie zarządu województwa zwiedzili w Radzionkowie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski złożył kwiaty przy urnie z ziemią z Doniecka.

- To ważne miejsca na mapie historycznej Śląska, nie zapominamy o tych, którzy odeszli, którzy doznali wielu krzywd, mam nadzieję, że to miejsce będzie z roku na rok rosło - podkreślił. Pochwalił także pracę archiwalną pracowników Centrum i przygotowaną wystawę.

"Jedyne miejsce na Śląsku"

Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor powiedział, że Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR powstało w 2015 roku i jest wyjątkowym miejscem.

- To jest jedyne miejsce na Śląsku i w całym kraju, gdzie ta historia jest pamiętana i przekazywana dalej - tłumaczył.

REKLAMA

Czytaj także:

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała dodała, że wystawa wyzwala ogromne emocje. Zachęciła do jej obejrzenia.

- Nie tylko przez efekty wizualne, ale przede wszystkim też przez wypowiedzi świadków, którzy przeżyli tę ogromną tragedię. To prawie 40 tysięcy ludzi wywiezionych ze Śląska, część z tych osób nie wróciła. Pozostałych wiara, że wrócą, utrzymywała przy życiu - mówiła Izabela Domogała.

Według szacunków w Tragedii Górnośląskiej zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej