Wybory do Rady Polityki Pieniężnej. Komisja rekomenduje Sejmowi prof. Ostrowską i posła Janczyka

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury prof. Elżbiety Ostrowskiej i posła PiS Wiesława Janczyka do Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad ich wyborem do RPP Sejm przeprowadzi na posiedzeniu zaplanowanym na przyszły tydzień (26-27 stycznia). 

2022-01-19, 16:11

Wybory do Rady Polityki Pieniężnej. Komisja rekomenduje Sejmowi prof. Ostrowską i posła Janczyka
Kandydaci na członków Rady Polityki Pieniężnej, ekonomistka z Uniwersytetu Gdańskiego prof. Elżbieta Ostrowska oraz poseł PiS Wiesław Janczyk. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wybór nowych członków Rady Polityki Pieniężnej przez Sejm jest konieczny, ponieważ 9 lutego kończy się kadencja dotychczasowych - Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. Posłowie mają w RPP łącznie trzech przedstawicieli, ale na wyłonienie następcy Jerzego Żyżyńskiego mają jeszcze czas, dlatego, że jego kadencja wygasa dopiero 30 marca.

Kandydatami Sejmu do RPP są Wiesław Janczyk i prof. Elżbieta Ostrowska, którzy podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych byli pytani przez posłów m.in. o inflację i strefę euro.

Polska powinna wejść do strefy euro?

- Na pewno kiedyś nadejdzie taki czas, ale czy w tym momencie, za rok czy miesiąc, ja się nie podejmuję udzielić takiej odpowiedzi - mówiła Elżbieta Ostrowska odpowiadając na pytanie dotyczące wejścia Polski do strefy euro. - Dla mnie jest istotne, żeby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów. Nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych - tłumaczyła kandydatka do RPP.

Wiesław Janczyk zauważył natomiast, że Polska nie spełnia kryteriów wejścia do strefy euro, zapisanych w traktacie z Maastricht. - Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w ramach rozpoczynającej się kadencji RPP kryteria z Maastricht mogłyby zostać spełnione, ale korzyści z posiadania własnej waluty są nie do przecenienia - stwierdził. 

REKLAMA

RPP a stopy procentowe

Kandydaci do RPP byli również pytani o przyczyny obecnej, wysokiej inflacji w Polsce. Według danych GUS w grudniu wskaźnik wzrostu cen rok do roku wyniósł 8,6 proc. - Jedna strona uważa, że przyczyną inflacji jest wzrost cen energii, mocno inflacjogenny, druga sądzi, że przyczyną inflacji w dużym stopniu są czynniki wewnętrzne. Ja odpowiedziałabym tak, że RPP w swoich decyzjach o stopach musi pamiętać o gospodarce i o tym, jak gospodarka zareaguje ostatecznie na decyzje. To trudno przewidzieć, podkreślam dynamiczność sytuacji, choćby to, jak zaskoczyła nas pandemia i jak pandemia wpłynęła na decyzje RPP - tłumaczyła Ostrowska.

Z kolei Wiesław Janczyk mówił o tym, że duże znaczenie w polityce pieniężnej ma kwestia bezrobocia. - Czym innym jest inflacja, a czym innym sytuacja, w której 2 mln ludzi przychodzi do domu bez wypłaty - wyjaśniał. - Wiodące kraje na świecie do zasad polityki pieniężnej włączają kwestie zatrudnienia i bezrobocia. To, że tego nie zapisaliśmy w konstytucji, nie zwalnia nas z tego, abyśmy kątem oka widzieli tę kwestię - dodał.

Pytany o to, czy Rada Polityki Pieniężnej powinna przedstawić nową strategię walki z inflacją, Wiesław Janczyk stwierdził, że nie jest zwolennikiem eksperymentów. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będziemy działać ekstraordynaryjnie w zakresie stopy referencyjnej. Na pewno nie będę osobą, która będzie namawiała do działania jakiegoś pochopnego czy bez zastanowienia - tłumaczył Janczyk.

REKLAMA

Posłuchaj

Kandydaci byli również pytani o wejście Polski do strefy euro. Elżbieta Ostrowska stwierdziła, że trudno powiedzieć, kiedy może to nastąpić (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Posłowie z komisji finansów pytali kandydatów m.in. o to czy Rada Polityki Pieniężnej powinna przedstawić nową strategię walki z inflacją. Odpowiadając Wiesław Janczyk stwierdził, że nie jest zwolennikiem eksperymentów (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

  

Elżbieta Ostrowska jest pracownikiem naukowym w Katedrze Bankowości i Finansów na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Poza tym jest członkinią Rady Naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego związanej ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi.

REKLAMA

Wiesław Janczyk jest posłem PiS. Mandat sprawuje od 2007 roku. Obecnie jest przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W latach 2016-2018 był wiceministrem finansów.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. Jej głównym zadaniem jest ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz nalicza i utrzymuje rezerwę obowiązkową. Składa się z dziewięciu członków (po 3 mianują Sejm, Senat oraz Prezydent RP) i przewodniczącego, którym jest prezes NBP. 

Czytaj również:

REKLAMA

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej