more_horiz
Wiadomości

"Ma twarz Władimira Putina". Wiceminister aktywów o kryzysie gazowym

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 15:37
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział w Senacie podczas dyskusji nad ustawą o ochronie odbiorców gazu, że polskie państwo nie ma wpływu na obecny kryzys, który skutkuje wzrostem cen.
Maciej Małecki stwierdził, że za wywołanie kryzysu gazowego odpowiedzialny jest prezydent Rosji Władimir Putin
Maciej Małecki stwierdził, że za wywołanie kryzysu gazowego odpowiedzialny jest prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Maciej Małecki stwierdził, że za jego wywołanie odpowiedzialny jest prezydent Rosji Władimir Putin. Wiceminister aktywów tłumaczył, że przyczynami rekordowych cen są zatrzymanie dostaw gazu do Europy oraz jego wyczerpanie w magazynach europejskich, których znaczna część znajduje się w posiadaniu Rosji.

Senat rozpoczął prace nad ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych. Przewiduje ona zamrożenie stawek taryf na gaz w 2022 roku.

Kto przede wszystkim skorzysta?

Przepisy przygotowane przez rząd zakładają, że z zatwierdzonych przez prezesa URE taryf obok gospodarstw domowych, skorzystają także odbiorcy wrażliwi, jak np. szpitale, szkoły czy przedszkola.

Dla tych odbiorców cena gazu w bieżącym roku będzie wynosiła 200,17 zł za 1 megawatogodzinę.
Przewiduje również rekompensaty dla sprzedawców gazu do odbiorców taryfowych. Ustawa jest jednym z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Posłuchaj
00:20 Małecki.mp3 Maciej Małecki mówił w Senacie o kryzysie gazowym (IAR)

Zobacz także:

Zobacz także: minister Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

Zobacz także

Zobacz także