"Obnażył prawdziwe intencje opozycji". Czerwińska o słowach europosła Ponsa

Rzecznik PiS Anita Czerwińska,oceniła, że "wypowiedź posła PE Estebana Gonzaleza Ponsa dla Euractiv.pl była skandaliczna". - Obnażyła prawdziwe intencje opozycji, której chodzi tylko o to, aby obalić w Polsce demokratycznie wybrany rząd - zaznaczyła.

2022-01-25, 09:14

"Obnażył prawdziwe intencje opozycji". Czerwińska o słowach europosła Ponsa
Czerwińska o wypowiedzi europosła Ponsa: absolutnie skandaliczna.Foto: FORUM/Mateusz Wlodarczyk

Na początku lutego deputowani PE pod przewodnictwem hiszpańskiego europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL) przyjeżdżają z misją obserwacyjną do Polski "w celu zbadania nielegalnej inwigilacji opozycji przy użyciu Pegasusa", o czym poinformował w połowie stycznia szef grupy PO-PSL w PE Andrzej Halicki.

Pons wypowiadając się dla portalu Euractiv.pl w sprawie tej misji powiedział: "Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski".

"Absolutnie skandaliczna wypowiedź"

- To absolutnie skandaliczna wypowiedź, która dowodzi, potwierdza i obnaża prawdziwe intencje opozycji. Chodzi jej o to, żeby obalić w Polsce demokratycznie wybrany rząd - oceniła Czerwińska.

Jak dodała, ta wypowiedź "nie pozostawia złudzeń, jakie są intencje opozycji w jej kontaktach i relacjach w Brukseli i w ramach jej uczestnictwa w Europejskiej Partii Ludowej".

REKLAMA

- Eurodeputowany Pons musi sobie uświadomić, że dając się podpuścić Donaldowi Tuskowi i jego kolegom przeciwko polskiemu rządowi wchodzi w antydemokratyczną narrację psującą relacje wewnątrz UE - powiedziała rzeczniczka PiS.

Halicki, informując o misji obserwacyjnej eurodeputowanych w Polsce, wskazał, że kolejny krok to debata i rezolucja PE. Z ustaleń wynika, że misja ma być w Polsce w dniach 9-11 lutego, a jej agenda zostanie ustalona niebawem.

Sprawa Pegasusa

Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie. Z kolei prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. - Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji.

REKLAMA

Czytaj także:

Komisja nadzwyczajna

W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.

Zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021 zapowiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15.

Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Grzyb o powołaniu komisji śledczej

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej