Uchwała dot. solidarności z Ukrainą. Niemal jednogłośna decyzja Sejmu
Sejm przyjął uchwałę dotyczącą solidarności z Ukrainą. "Za" głosowało 456 posłów, trzech nie brało udziału w procedowaniu. Przeciwko był poseł Konfederacji Grzegorz Braun.
2022-01-27, 15:35
Równocześnie izba przyjęła uchwałę w sprawie wezwania państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu działań i możliwej agresji Federacji Rosyjskiej. Jej autorem było Prezydium Sejmu.
Przyjęcie obu dokumentów zakończyły oklaski posłów ze wszystkich stron sali plenarnej.
Zagrożenie rosyjską agresją
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę. Kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu.
W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.
REKLAMA
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję około 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie powiedział, że Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa, lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia. USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty - podkreślił.
- Wawrzyk o wypowiedzi Bidena: należy unikać scenariuszy, mogących być gradacją reakcji na działania Rosji
- "Czekają nas bardzo trudne miesiące". Justyna Gotkowska (OSW): Moskwa będzie próbowała destabilizować Zachód i Ukrainę
Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim radiu 24
kp
REKLAMA
REKLAMA