Konferencja Europa Karpat. Zacieśnienie współpracy gospodarczej i kulturalnej
W niedzielę zakończyła się 32. edycja Konferencji Europa Karpat. Wzięli w niej udział m.in. szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wiceminister kultury Jarosław Sellin.
2022-02-06, 19:01
Podsumowując odbywającą się w Krasiczynie na Podkarpaciu konferencję Marek Kuchciński podkreślił, że dyskutowano o wielu obszarach, takich jak bezpieczeństwo, dyplomacja parlamentarna, cyfryzacja, rolnictwo, transport, nauka i edukacja.
Konferencja Europa Karpat. Efekty rozmów
W jego ocenie, najważniejszym efektem Konferencji jest powołanie Międzynarodowego Klubu Europy Karpat, inicjatywy, która ma koordynować działalność międzynarodową i współpracę na obszarze całej Europy Środkowo-wschodniej. Jak podkreślał, kluby mogą powstawać przy NGO, na uczelniach, mogą je tworzyć osoby prywatne.
Marek Kuchciński dodał, że uzgodniono początek prac nas Uniwersytetem Karpackim, który miałby powstać z rozwinięcia Collegium Carpaticum - inicjatywy kilku współpracujących ze sobą uniwersytetów z obszaru Europy Karpat.
Polityk PiS wskazał ponadto, że innym bardzo ważnym efektem konferencji jest także deklaracja odpowiedzialnych za transport ministrów z Polski i Ukrainy. Tranzyt kolejowy przez Ukrainę zostanie odblokowany 10 lutego.
REKLAMA
Marek Kuchciński przypomniał też, że ukraiński minister zadeklarował odbudowę linii kolejowej 102, prowadzącej z Przemyśla, przez terytorium Ukrainy do Krościenka i Zagórza. W jego ocenie, to krok ważny nie tylko symbolicznie, ale też i ekonomicznie.
- Granica powinna być jednocześnie szczelna dla ruchu niepożądanego, ale i jak najbardziej otwarta dla wymiany pożądanej - tłumaczył. Im więcej przejść granicznych, tym większe korzyści ekonomiczne - dodał.
"Wspólne wartości"
Konferencji towarzyszyło Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt 2021 na zamku w Krasiczynie. Z tej okazji wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin nagrodził w sobotę medalami i odznaczeniami twórców i ludzi kultury.
- Cieszę się, że w sferze malarstwa granice państwowe się zacierają i dzięki triennale możemy mówić o wspólnych karpackich wartościach, tendencjach i wzorcach artystycznych - podkreślał Jarosław Sellin. - Dzięki temu wydarzeniu możemy zapoznać się, ale i promować bieżące trendy w sztuce współczesnej - w tym przypadku malarstwie. Aspekt międzynarodowy jest tego potwierdzeniem, jako że możemy podziwiać dzieła artystów zamieszkałych na przygranicznych terenach Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier - dodał.
REKLAMA
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk wiceministra Sellina odebrał Narcyz Piórecki, który koordynował i prowadził projekty edukacyjne i artystyczne, w tym m.in. Festiwal Ogrodów w Arboretum w Bolestraszycach.
Powiązany Artykuł
Ukraina odblokuje tranzyt kolejowy do Polski. Znamy termin
Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowanych zostało 12 osób: Janusz Cywicki - od ponad 40 lat związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Jan Ferenc - kurator Międzynarodowych Plenerów w Słonnem, Marek Mikrut - autor ponad 120 okładek książkowych i 250 plakatów oraz założyciel Towarzystwa Sztuk Pięknych w Przemyślu, Grażyna Niezgoda - artystka fotografik, Helena Wodnicka, uprawiająca twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, pastelu, Monika Brewczak - animatorka kultury w powiecie sanockim i województwie podkarpackim, muzyk, kompozytorka, Janusz Czarski - dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Janusz Polaczek - historyk upowszechniający wiedzę o bohaterach narodowych, Barbara Torba - nauczycielka i artystka, Jan Musiał - dziennikarz, autor książek i wydawca, organizator wydarzeń kulturalnych, Marek Zazula - nauczyciel gry na wiolonczeli, ks. Marek Wojnarowski - dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.
Inne wyróżnienia
Wiceminister Jarosław Sellin wręczył również honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznakę otrzymali: Ákos Engelmayer - były ambasador Węgier w Polsce, Zofia Bator - współzałożycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej w Przemyślu, artysta Andrzej Cieszyński, oraz Waldemar Wiglusz, działacz "Solidarności", po stanie wojennym związany z niezależną kulturą.
W gronie wyróżnionych znaleźli się także muzealnicy - emerytowani i obecni pracownicy Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej, których codzienna i żmudna praca, a także pozazawodowe zaangażowanie przekładają się na promocję kultury i wzmacnianie tożsamości narodowej. Honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: Iwona Bobko, Małgorzata Dziura, Jan Jarosz, Karol Kicman, Katarzyna Trojanowska i Maria Wołk.
REKLAMA
Odznakę "Za opiekę nad zabytkami" otrzymała Brygida Busz. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnieni zostali Andrzej Koperski i Dorota Zahel.
- Inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury z udziałem Piotra Glińskiego. Przygotowano wielkie widowisko multimedialne
- Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odzyskany. Dzieło powróciło do Polski po niemal 80 latach
jp
REKLAMA