Umowa KGHM-NuScale. Wiemy, kiedy powstanie pierwszy reaktor SMR
KGHM podpisał z NuScale umowę ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem reaktorów modułowych SMR w Polsce. Porozumienie zakłada, że pierwszy z nich powstanie do 2029 roku.
2022-02-14, 19:25
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie towarzyszącej podpisaniu umowy między KGHM a NuScale Power, prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins przypomniał, że obie firmy podpisały memorandum o współpracy jesienią zeszłego roku.
- Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 - powiedział.
Kwestie bezpieczeństwa
Według wicepremiera Jacka Sasina inwestycja da Polakom poczucie bezpieczeństwa. - Zdecydowaliśmy, że najlepszym paliwem w naszym miksie energetycznym, które wprowadzi stałość, bezpieczeństwo, uzupełni paliwa pochodzące z odnawialnych źródeł energii (...) będzie energia jądrowa - powiedział.
Jak ocenił minister aktywów państwowych, inwestycja sprawi też, że gospodarka Polski stanie się bardziej konkurencyjna. Jednocześnie, w jego opinii jest to wydarzenie historyczne.
REKLAMA
Porozumienie w sprawie budowy reaktorów zawarł w ubiegłym roku KGHM. Jej prezes Marcin Chludziński mówił w Waszyngtonie, że reaktory mają mieć łączną moc ponad 400 megawatów.
Małe reaktory
Jacek Sasin powiedział, że KGHM to nie pierwsza polska firma która zdecydowała, że będzie budować swoje energetyczne bezpieczeństwu w oparciu o małe reaktory jądrowe.
- Już wcześniej największy polski koncern paliwowo-energetyczny firma Orlen zdecydowała że będzie w tym zakresie współpracować z amerykańskim koncernem GE Hitachi, a w kolejce stoją kolejne polskie firmy które chcą kooperować się z firmami amerykańskimi - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Wicepremier J. Sasin o podpisaniu umowy ws. reaktorów atomowych w Polsce (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- W Polsce powstaną małe reaktory atomowe. Orlen podpisał umowę inwestycyjną
- Francuski EDF rozpoczyna współpracę z polskimi firmami. W tle polski program energetyki jądrowej
- Przełomowy rok dla energetyki jądrowej w Polsce? Naimski: wybierzemy technologię i partnera
Zachęcamy także do wysłuchania rozmowy z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą w "Sygnałach dnia":
ms
REKLAMA