more_horiz
Wiadomości

Niemal 600 śledztw i 700 zarzutów. CBA podsumowuje miniony rok

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 12:48
Jak poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, Centralne Biuro Antykorupcyjne w 2021 r prowadziło 584 śledztw, z czego 165 nowych. 688 osobom przedstawiono 2020 zarzutów.
CBA podsumowuje 2021 rok
CBA podsumowuje 2021 rokFoto: cba.gov.pl

W ubiegłym roku na 158 zakończonych spraw w 72 przypadkach skierowano do sądu akt oskarżenia - podał w rozmowie z PAP rzecznik. Podkreślił, że z ubiegłorocznych statystyk wynika, iż liczba spraw dotyczących przestępstw korupcyjnych nie maleje. - Dzięki działaniom służb państwo skutecznie się przed nimi broni - ocenił.

Poinformował, że w 2021 r. CBA ujawniło 4 mld 568,5 mln zł szkód w mieniu Skarbu Państwa oraz 288,2 mln zł korzyści, które uzyskali przestępcy. Podczas działań CBA zabezpieczono mienie na kwotę ponad 228,2 mln zł, 149 tys. euro oraz 184,48 tys. dolarów, a na poczet kar ponad 210,5 mln zł - wskazał.

Areszt, poręczenia majątkowe, dozór policji, zawieszenie w czynnościach służbowych i zakaz opuszczania kraju stosowano wobec osób będących w zainteresowaniu CBA 1 tys. 327 razy - wynika z danych przekazanych przez CBA.

Śledztwa CBA

Stanisław Żaryn przypomniał, że w 2021 r. CBA kontynuowało śledztwa dotyczące przestępczości gospodarczej - szczególnie dotyczące wyłudzających podatek VAT zorganizowanych grup przestępczych. Główne śledztwa dotyczyły też różnych mechanizmów gospodarczych pozwalających na przestępcze wyłudzenie środków unijnych i korupcji z udziałem funkcjonariuszy publicznych.

- Sprawy dotyczyły też przestępstw korupcyjnych na szkodę samorządów terytorialnych, spółek Skarbu Państwa oraz wojska. CBA prowadziło też działania wobec powołujących się na wpływy w różnych instytucjach, w których deklarowali możliwość załatwienia spraw w zamian za korzyść majątkową - powiedział rzecznik.

Nadal w śledztwach przewijały się zmowy przetargowe, czy udzielanie łapówek i korzyści majątkowych w innej formie podczas działalności gospodarczej - dodał.

Operacje specjalne

W ubiegłym roku Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło kilka operacji specjalnych. W ten sposób zatrzymano dwie osoby w związku z próbą zalegalizowania 2 mln zł, biegłego sądowego – w chwilę po przyjęciu "wynagrodzenia" za wydanie pozytywnej opinii w jednej ze spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu czy przedsiębiorcę z Sulejówka, który próbował skorumpować miejskiego urzędnika.

W operacjach specjalnych na gorącym uczynku złapano też pracownika bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który przyjął łapówkę w zamian za udzielanie zleceń i dokonywanie odbioru prac budowlanych oraz trzy osoby - w tym urzędnika Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, który w zamian za łapówkę miał zobowiązać się do pozytywnego rozpatrzenia decyzji administracyjnej.

Sprawa Sławomira N.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał, że w 2021 r. aktem oskarżenia zakończyło się postępowanie CBA dotyczące podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej byłego ministra transportu Sławomira N.

- Międzynarodowe śledztwo było prowadzone jednocześnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy. Łącznie aktem oskarżenia objęto 15 osób w związku z żądaniem oraz przyjęciem korzyści majątkowej o łącznej wysokości ponad 6,1 mln zł. W toku postępowania zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 4,6 mln zł - powiedział Stanisław Żaryn.

Działania na szkodę PGZ

Do sądu trafił też m.in. akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które miały działać na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz powoływać się na wpływy w Ministerstwie Obrony Narodowej.

CBA kontynuowało m.in. wielowątkowe śledztwa dotyczące tzw. mafii lekowych i paliwowych, nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. To śledztwo zostało w 2021 r. rozszerzone o sprawy dotyczące tzw. mienia zabużańskiego oraz podejrzanych przypadków reprywatyzacji i odszkodowań za znacjonalizowane mienie poza Warszawą - mówił Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem