more_horiz
Wiadomości

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w niemal całej Polsce. IMGW wydało także alerty hydrologiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 02:25
Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem dotyczą obecnie niemal całej Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Alert drugiego stopnia obowiązuje na Wybrzeżu, gdzie może wiać w porywach do 115 km/h.
IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem
IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatremFoto: PAP/Mateusz Marek

IMGW ostrzegł przed silnym wiatrem w niemal wszystkich województwach. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują od wczesnych godzin porannych w poniedziałek i będą ważne do późnych godzin popołudniowych lub wieczora.

IMGW wydał ostrzeżenia

Pomarańczowy alert drugiego stopnia dotyczy Wybrzeża w pasie od Świnoujścia po Elbląg. Wydano go dla m.in. powiatów: Świnoujścia, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, Gdyni, gdańskiego i nowodworskiego. IMGW prognozuje tam wiatr o średniej prędkości 70-90 km/h, w porywach do 90-115 km/h.

W większości pozostałej części kraju obowiązuje żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oznacza to wiatr wiejący ze średnią prędkością 55-70 km/h, którego porywy mogą sięgnąć 70-90 km/h. Alerty nie obejmują wschodniej Polski, choć IMGW prognozuje, że w poniedziałek może się to zmienić i konieczne będzie wydane ostrzeżeń także dla tej części kraju.

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Z kolei alert drugiego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Deszczową pogodę oraz silny i porywisty wiatr w nocy i w poniedziałek przyniesie do Polski niż Antonia (Franklin), który znad Danii przemieści się nad Bałtyk.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł także przed wzrostem poziomu wód w czterech województwach. W związku z silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku - do 11 stopni w skali Beauforta - ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia wydano dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w Zatoce Pomorskiej oraz na wybrzeżu wschodnim - stanów alarmowych. Ostrzeżenie obowiązuje niedzieli od 15.00 do 15.00 we wtorek.

Ponadto IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne związane ze spływem wód opadowych i opadowo-roztopowych po ostatnich deszczach. Alerty drugiego stopnia wydano dla północy województwa podlaskiego, południa - dolnośląskiego, wschodniej części warmińsko-mazurskiego. Dotyczą m.in. zlewni Narwi, lewostronnych dopływów środkowej Odry. Prognozuje się tutaj przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla północno zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Te alerty obowiązują do poniedziałkowego popołudnia.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także