more_horiz
Wiadomości

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honoris causa UW

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 11:17
Rozpoczęła się uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. - Pani Olgo, czekaliśmy długo na panią na Uniwersytecie Warszawskim, żeby pani wróciła do korzeni i do siebie, do domu. Dzisiaj jest pani z nami, u siebie - powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Jak podkreślił, "jest pani najlepszym wizerunkiem Uniwersytetu, najpiękniejszym i najlepszym absolwentem w ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat".
Olga Tokarczuk jest także doktorem honoris causa mi.n. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Olga Tokarczuk jest także doktorem honoris causa mi.n. Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: PAP/ Łukasz Gągulski

Prof. Alojzy Nowak przypomniał, 16 grudnia 2020 r. Senat UW przyznał przez aklamację Tokarczuk tytuł doktora honoris causa UW. - Przyjął jednogłośnie, będąc przekonanym i wiedząc o tym, że wypełnia pani najpiękniejsze i najważniejsze funkcje uniwersytetu, jakim jest dostojeństwo, szacunek do człowieka, tolerancja, a także tożsamość i poszukiwanie prawdy - zaznaczył. Rektor UW podkreślił ponadto, że "to wszystko jest w pani, pani pracach, działaniu, działaniu, pisarstwie i działalności społecznej". - To są najważniejsze i uniwersalne cechy każdego uniwersytetu, ale naszej Alma Mater w szczególności - dodał.

Tytuł doktora honoris causa UW dla Tokarczuk 

Wniosek o nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego został złożony przez Wydział Polonistyki i Wydział "Artes Liberales". Promotorem doktoratu został prof. Andrzej Mencwel z Wydziału Polonistyki. Dorobek Olgi Tokarczuk recenzowali prof. Schamma Schahadat z Uniwersytetu w Tybindze, prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. 16 grudnia 2020 r. Senat UW przyznał przez aklamację Oldze Tokarczuk tytuł doktora honoris causa UW. Ze względu na pandemię organizacja uroczystości została przesunięta w czasie.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za "Biegunów" (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za książki: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Nagroda Nobla

W 2019 roku Akademia Szwedzka i Fundacja Noblowska doceniły wyobraźnię narracyjną Olgi Tokarczuk i przyznały jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka dołączyła tym samym do grona noblistów związanych z Uniwersytetem Warszawskim. Na UW studiowali m.in: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Józef Rotblat, Leonid Hurwicz i Manachem Begin.

Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej w mowie uzasadniającej przyznanie Oldze Tokarczuk tego wyróżnienia powiedział: "polska literatura błyszczy w Europie - ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i rozległym wachlarzu zainteresowań".

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także