more_horiz
Wiadomości

"Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". Odznaczenie dla Zofii Romaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 16:59
Zofia Romaszewska - doradca prezydenta, wybitna działaczka opozycji antykomunistycznej - została uhonorowana odznaką honorową "Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". - Muszę powiedzieć, że dla mnie jest to bardzo ważne odznaczenie, to jest jedno z najważniejszych odznaczeń, ze względu na moje życie - powiedziała.
Zofia Romaszewska wyróżniona odznaką honorową Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka
Zofia Romaszewska wyróżniona odznaką honorową "Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka"Foto: PAP/Piotr Nowak

Odznaka Rzecznika Praw Obywatelskich przyznawana jest w uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz ochrony praw człowieka i wspierania osób pokrzywdzonych.

Zofia Romaszewska powiedziała, że sprawiedliwość zawsze była dla niej ważna. - Myślę, że człowiek jest po prostu ważny, to dla niego się wiele robi i sprawiedliwość jest ważna, również jako pojęcie bardzo szerokie. To jest pojęcie, które usiłuje się ubrać w ramy prawa, artykułów, paragrafów itd., ale to nie obejmuje całej sprawiedliwości. Sprawiedliwość jest znacznie szersza. Już małe dzieci czują, co jest sprawiedliwe, co nie - a artykułów prawnych nie znają. To jest bardzo intuicyjne i człowiek się z tym rodzi - mówiła

Jak podkreśliła, choć została nagrodzona wieloma odznaczeniami - między innymi w 2006 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 roku Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2019 roku Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - to odznaka "Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" ma dla niej szczególne znaczenie.

"To jedno z najważniejszych odznaczeń"

- Muszę powiedzieć, że dla mnie jest to bardzo ważne odznaczenie, to jest jedno z najważniejszych odznaczeń, ze względu na moje życie. Może nie wypada tak mówić, jak się posiada takie nadzwyczajne odznaczenia państwowe, ale tym niemniej, to odznaczenie jest jakimś elementem kończącym część życia, tą podstawową, tą bardzo ważną, z powodu której się społecznie i politycznie zaangażowałam - podkreśliła Zofia Romaszewska.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek powiedział po wręczeniu odznaczenia, że Zofia Romaszewska jest od kilku dekad permanentnym rzecznikiem praw człowieka. - Prawa człowieka i ochrona tych praw to jest jej misja życiowa, to jest jej poświęcenie. Każdy dzień jej życia świadczy o tym, że jest to najważniejsza wartość, która jej przyświeca. Uważam, ze zwłaszcza w dzisiejszych czasach, zwłaszcza teraz, kiedy prawa człowieka są brutalnie gwałcone, za naszą wschodnią granicą - postać pani Zofii Romaszewskiej urasta do rangi symbolu. Osoby, która z pełną determinacją, oddała całe swoje życie dla ochrony godności człowieka - powiedział.

Symbol walki o sprawiedliwość

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Zofia Romaszewska pozostaje ważnym symbolem walki o sprawiedliwość. - To dobra okazja, żeby podziękować jej za cały dorobek życia. Za walkę o dobrą Polskę, za służbę Polsce i walkę o dobro każdego człowieka, również w czasach niepodległości i wolności. Wydaje mi się, że pani Zofia Romaszewska najpiękniej odczytuje myśl marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że 'być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo'. I to, w czasie walki o wolność, realizowała wraz ze swoim mężem. By każdy obywatel mógł w swoim państwie czuć się dobrze i sprawiedliwie - podkreślił.

Zofia Romaszewska urodziła się 17 sierpnia 1940 roku w Warszawie. Była działaczką opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórczynią Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i Radia "Solidarność", sędzią Trybunału Stanu. Od 2015 roku pełni funkcję doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Odznaka Honorowa RPO "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" nadawana jest przez Rzecznika od 2009 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Otrzymać je mogą zarówno obywatele RP, jak i obcokrajowcy, a także organizacje i instytucje.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:31 11601443_4.mp3 Zofia Romaszewska odznaczona odznaką honorową "Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" (IAR)

es

Zobacz także

Zobacz także