"Dzieci się cieszą, że mogą się w końcu pobawić". Rozmawialiśmy z wolontariuszką Caritas
Nasz reporter Paweł Kurek rozmawiał z wolontariuszką Caritas o najważniejszych potrzebach uchodźców z Ukrainy i sytuacji przy granicy. - Caritas jest teraz obecny w wielu miejscach na granicy z Ukrainą. Jest bardzo dużo ludzi. Oni są zagubieni, nie wiedzą, co mają robić, gdzie się teraz udać, potrzebują informacji, kart sim do telefonów - mówi wolontariuszka Natasza.
2022-03-04, 13:20
Caritas Polska wciąż poszerza zakres pomocy niesionej dla uchodźców oraz dla samej Ukrainy. Do pomocy przyjechali wolontariusze z Caritas europejskich i amerykańskiej. Natasza, z którą rozmawiał nasz reporter, przybyła z Norwegii, z Oslo. Podkreśla, że organizacja pracy na miejscu jest imponująca. - Uchodźcy są bardzo zmęczeni, dużo śpią. Wydawane jest im jedzenie, jest dużo food trucków, dzieci dostają nawet zabawki, cieszą się, że mogą w końcu pobawić się po tak długiej podróży - opowiada Natasza.
Zobacz materiał wideo naszego reportera
Finansowo i rzeczowo wspierane są działające na Ukrainie Caritas Ukraina i Caritas-SPES Ukraina. Przyjęta została pierwsza grupa sierot z ukraińskich domów dziecka. W sobotę rozpocznie się kolejna akcja, która będzie umożliwiała wysyłanie paczek do rodzin na Ukrainie.
- Od początku kryzysu humanitarnego prowadzimy doraźną pomoc przy punktach recepcyjnych - mówi dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki.
Czytaj także:
- Pomoc dla Ukrainy. Caritas zachęca do wpłacania środków. "Znamy konkretne potrzeby w regionach"
- Tak można pomóc Ukrainie. Lista zweryfikowanych organizacji i zbiórek
Kilka razy dziennie do przejść granicznych jeżdżą transporty z żywnością, napojami i opatrunkami. Archidiecezja przemyska obsługuje między innymi punkt na dworcu w Przemyślu, gdzie wydawanych jest kilka tysięcy posiłków dziennie.
Działa coraz więcej namiotów nadziei z całodobowym wsparciem wolontariuszy Caritas. Tam uchodźcy będą mogli dostać nie tylko pomoc żywnościową i medyczną, ale też naładować telefony.
paw/
REKLAMA