more_horiz
Wiadomości

"Zależy nam na nierozdzielaniu dzieci". Marlena Maląg o ośrodkach dla ukraińskich sierot

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 19:57
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pomaga w ewakuacji ukraińskich dzieci, także z domów dziecka i sierocińców. MRiPS organizuje opiekę nad nimi po ich przyjeździe do Polski. W Stalowej Woli powstały trzy ośrodki recepcyjne skąd dzieci trafiają do ośrodków opieki zastępczej. Koordynacja odbywa się we współpracy z ukraińską minister rodziny. W resorcie działają dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci. 
Marlena Maląg o ośrodkach recepcyjnych w Stalowej Woli dla ukraińskich sierot
Marlena Maląg o ośrodkach recepcyjnych w Stalowej Woli dla ukraińskich sierotFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Jak powiedziała Polskiemu Radiu minister rodziny Marlena Maląg, przygotowano blisko tysiąc miejsc, gdzie dzieci mają bezpieczne miejsce. Dodała, że w ośrodkach najmłodsi przebywają 2-3 doby, mają zapewnione miejsce do odpoczynku, zabawy, a także pełną dyskrecję i prywatność.

"Zależy nam na nierozdzielaniu dzieci"

Szefowa resortu rodziny zaznaczyła, że dzieci pozostaną w gronie, w jakim przebywały w ukraińskich ośrodkach. - Te dzieci przyjeżdżają w pewnych grupach i w takich też grupach będą przemieszczane do kolejnych ośrodków, zależy nam, by dzieci nie rozdzielać - zaznaczyła minister Marlena Maląg. Ministerstwo opracowało specustawę, która reguluje kwestie dot. przyjmowania dzieci do pieczy zastępczej. 

Wspólnie z MSWiA, wiceministrem Pawłem Szefernakerem i samorządem oraz prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym, resort rodziny powołał dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci.

Sztab Ewakuacja Dzieci nawiązuje kontakt zarówno z rządem ukraińskim, jak i instytucjami na terenie Ukrainy, które informują, że będzie taki transport organizowany. Resort pomaga logistycznie, by te dzieci docierały m.in. do Stalowej Woli. Sztab Miejsce dla Dzieci organizuje miejsca, do których dzieci trafią.

Specjalna infolinia dot. ewakuacji dzieci 

Uruchomiono infolinię (pod numerem telefonu 532-402-575). Dzieci potrzebujące ewakuacji z Ukrainy można zgłaszać także mailowo na adres ewakuacja@mrips.gov.pl, natomiast miejsca dla dzieci - poprzez pocztę miejcadladzieci@mrips.gov.pl. 

Koordynację zadań prowadzi wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha

Posłuchaj
00:30 11617985_1.mp3 Marlena Maląg o ośrodkach recepcyjnych w Stalowej Woli dla ukraińskich sierot (IAR) 

Zgodnie z najnowszymi danymi Straży Granicznej dotychczas do Polski z Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji "przybyło 1 mln 460 tys. uchodźców". Tylko dzisiaj, czyli 10 marca, do godziny 15.00 do naszego kraju dotarło 52,1 tys. uchodźców. To o 30 procent mniej niż wczoraj, kiedy o tej samej godzinie było ich 74 tys.

Posłuchaj
00:28 11617985_2.mp3 Marlena Maląg: zależy nam na nierozdzielaniu dzieci (IAR) 

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także