Rzecznik Episkopatu Polski: wszystkie instytucje kościelne włączają się w pomoc dla Ukrainy

- Nie ma chyba parafii, domu zakonnego, seminarium, domu rekolekcyjnego, który nie otworzyłby swoich drzwi dla tych, którzy przyjeżdżają - podkreślił Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak. Wojna i kryzys humanitarny to główny temat 391. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2022-03-14, 13:56

Rzecznik Episkopatu Polski: wszystkie instytucje kościelne włączają się w pomoc dla Ukrainy
Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda i dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć podczas odprawy transportu humanitarnego z pomocą dla obywateli Ukrainy.Foto: PAP/Adam Warżawa

Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że w wielkim spontanicznym zrywie dobroci dla uchodźców z Ukrainy Kościół odgrywa rolę kluczową. Podkreślił, że wszystkie instytucje kościelne włączają się w pomoc dla Ukrainy.

- Nie ma chyba parafii, domu zakonnego, seminarium, domu rekolekcyjnego, który nie otworzyłby swoich drzwi dla tych, którzy przyjeżdżają - powiedział rzecznik Episkopatu. Zaznaczył, że z różnych racji nie o wszystkich akcjach można mówić publicznie, a pomoc nie polega na tym, że wychodzi się do mediów i rozlicza, że zrobiliśmy tyle set rzeczy, choć, jak dodaje, te liczby też są wielkie.

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

Działania koordynuje Caritas Polska

Do pomocy włączają się parafie, centra rekolekcyjne. Działania koordynuje Caritas Polska. - Musimy być przygotowani na pomoc długofalową - zaznacza ksiądz Leszek Gęsiak.

REKLAMA

- Ten zryw dobroci musi trwać długo, nic nie wskazuje na to, by ta wojna miała się skończyć szybko, a więc musimy być przygotowani nie na dwa, trzy tygodnie, ale na miesiące długiej pracy - podkreślił. Dodał, że z pomocą Caritas Polska i Caritas diecezjalnych Kościół przygotowuje także struktury na działania długofalowe.

Na stronie Episkopatu Polski znajduje się zakładka informująca o działaniach diecezji dla uchodźców.

Dziś biskupi będą zapoznawać się z raportami organizacji charytatywnych pomagającym Ukraińcom, przybywającym do Polski i niosącym pomoc dla walczącej Ukrainy. O szczegółach pomocy migrantom będzie mówił ksiądz biskup Krzysztof Zadarko.

Posłuchaj

Pomoc uchodźcom na granicy, przyjmowanie ukraińskich sierot, wysyłanie pomocy humanitarnej - to niektóre z form pomocy realizowane od początku wojny przez Caritas Polska. Mówi Maciej Dubicki (Caritas Polska) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej